Mesajı Okuyun
Old 26-04-2006, 12:05   #18
obaykan

bir stajyer avukat olarak sanırım bu forum konusu en çok beni ilgilendirmekte.Gerçi her ne kadar sınava tabi olmayan stajyerlerden de olsam da konuya ilgisiz kalmak olanaksız.Öncelikle şuan staj eğitim merkezindeki derslerimi takip ettiğim için derslerde ve arkafaşlarım arasındaki tek sohbet konusu bu olmuş durumda.kimi arkadaşlar idare mahkemesine dava açmaya niyetlenmekte kimileriyse 23 aralık olan sınav tarihinin 15 ocak gibi bir tarihe atılması için uğraşmaktadır.23 aralık tarihi çoğu arkadaşımızın özellikle tek ders sınavıyla mezun olanlar için sorun yaratmaktadır.

ayrıca bir başka sorunsa soruları ÖSYM nin hazırlaması durumudur ki bu gerçekten akıl almaz bir durumdur.Bir mesleğe giriş için yapılacak sınavın ÖSYM tarafından hazırlanıcak olması hangi akla hizmettir bunu anlamış değilim.

ayrıca sınava tabi olmasam dahi avukatlık sınavına karşı olmamamktayım.Şöyleki şuanda istanbul barosuna kayıtlı 2684 stajyer avukat bulunmaktadır ve açılan yeni hukuk fakülteleri ile bu sayının ilerleyen yıllarda sürekli artıcağı şüphesizdir.ayrıca bu sınavı yapmayan ender ülkelerden biriyiz.

bu sınavın bir zorunluluk olduğu açıktır fakat sınavın yapılacağı tarih ve sınav sorularının hazırlanması hususunda gerekli dikkatin gösterilmesini temenni ediyorum.