Mesajı Okuyun
Old 23-02-2024, 18:25   #4
av.metehanaydın

1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 46. Maddesinin 2. Fıkrasında “avukat ve stajyer vekaletname olmaksızın dava ve takip dosyalarını inceleyebilir. Bu inceleme isteğinin ilgililerce yerine getirilmesi zorunludur.” hükmü yer almaktadır. fakat bu inceleme konusu son zamanlarda fiziki dosya yapılmaması nedeniyle biraz karıştı. eğer icra dairesine gidip dosyayı incelemek istediğinizi belirtirseniz sizin için gerekli altyapıyı oluşturmak zorundalar. Daha önce icra dairesinin müdürü ile bir tartışmamız oldu. Fiziki bir dosya olmadığı için benim inceleme yapamayacağımı söylediler bende dosyadaki evrakların çıkartılarak incelenmek üzere tarafıma verilmesini ya da bir bilgisayarın inceleme yapmak için tarafıma tahsis edilmesini istedim. Ufak bir gerginlik yaşadık ama sonucunda bu talebimi yazılı olarak dosyaya sundum ve resmi bir red istedim. Eğer talebimi reddetseydi kendisini savcılığa şikayet etmeyi düşünüyordum. Muhtemelen kendisi de aynı şeyi düşündü ve bir memurun bilgisayarında memurun uyap portalı ile dosyayı açarak dosyayı inceledim. Uyaptan dosyaya 3.kişi olarak vekalette sunabilirsiniz tabi ama kaydınız yapılır mı bilemiyorum.