Mesajı Okuyun
Old 21-12-2006, 00:05   #5
Av. Can DOĞANEL

Alıntı:
Vekaletname Örneği ve Yetki Belgesi
Madde 18 — Avukatın çıkaracağı vekaletname örneğinde; vekaletnameyi düzenleyen merciin adı, kayıt numarası, düzenleme tarihi ile avukatın adı, soyadı, vergi numarası, imzası ve ayrıca vekil edenin adı, soyadı, adresi ve yetki kapsamının ne olduğunun bulunması zorunludur.
Avukatlar veya avukatlık ortaklıkları, başkasını tevkil etme yetkisini taşıdıkları tüm vekaletnameleri kapsayacak şekilde tek bir genel ya da ayrı ayrı özel yetki belgesi düzenleyerek; bir başka avukatı veya avukatlık ortaklığını müvekkilleri adına vekil tayin edebilirler. Vekaletname hükmünde olan bu yetki belgesi; tüm yargı mercileri ile resmi ve özel kişi, kurum ve kuruluşlar için hukuken vekaletname işlev ve etkisi taşır. Yetki belgesinde yetki verenin ve yetkilendirilenin adı, soyadı, barosu, sicil ve vergi numarası ve bu maddenin birinci fıkrasında yazılı hususların yer alması gereklidir.
Vekaletname ve yetki belgesinin asıl ve örnekleri ibraz edilirken, vekaletname pulu yapıştırılması zorunludur.
Bahsettiğiniz durum sanırım stajyerler için düzenlenen yetki belgeleri ile ilgili bir mahkeme kararına ilişkindir. Bu karar Baro'da panoya asılmıştı. Öte yandan bir Avukatın diğer Avukata yetki belgesi verebilmesi için öncelikle o dosyaya usulüne uygun vekalet sunmuş olması gereklidir. Tabi ki baro pulu da olacaktır. Daha sonradan yetki belgesi sunulacaksa bu yetki belgesine dayanak vekaletnamenin bir sureti tekrar eklenmiş ise bu durumda yeniden sunulan bu surete baro pulu yapıştırılması gerekmediğine dair bir şey de ben okumuştum ama bulamadım.