Mesajı Okuyun
Old 07-08-2002, 11:04   #11
Av.Mehmet Saim Dikici

Sayın Tural,

Değerli görüşleriniz için teşekkür ederim. Olayı şu şekilde açalım:

Öncelikle yabancı sermayeli şirket önceki tarihlerde Türkiye' de faaliyete geçmiş ve bu süreç çerisinde yüzlerce işçiyi SSK' ya beyan etmek ve tüm primlerini de eksiksiz ödemek kaydı ile çalıştırmıştır. Bilindiği üzere; yabancılar Türkiye' de işçi sorunları ile fazlaca uğraşmak istemezler.

Bu düşünce ile Tüm işçilerini, yasal haklarını da ödemek üzere işten çıkarırlar.

Başka bir firma ile anlaşma yaparak, üretim yaptıkları mesala: Zeytin yağının ilk hammadde girişinden mamül olarak satışa hazır halde teslimine kadar bu anlaşma yapılan firmaya ihale ederler.

Anlaşma da üretime karşılık ödenecek bedeli iki şekilde tayin etmek isterler:

1- Ya,üretimde çalıştırılan her işçi için asgari ücret + % 10 + KDV..şeklinde...
2- Ya da yıllık,misal: 1000 ton üretim için tayin edilecek götürü bir bedel + KDV. şeklinde....

Burada yapılan iş işçi kiralama değildir.... işin bir bölümünü taşerona yaptırtma da değildir.. tamamen işin üretiminin bir başka firmaya yaptırılmasıdır...

Özellik arz eden bir diğer husus bu iş yaptırılırken, üretim için gerekli hammadde ve makina ekipmanları ve tesis iş sahibi tarafından sağlanmaktadır... üretim ise, muhatap müteahhit firma,doğal olaraknezaretindeki ekibi (işçi vs...) tarafından üstlenilmektedir...başka bir ifade ile üretim için gerekli işin tamamı müteaahhit konumundaki Y firmasındadır...

Borçlar Kanunu ve SSK açısından ben problem göremedim...

İK.1/son hükmü çok tartışmalı ve bana göre Sözleşme hukuku genel kurallarına aykırı bir hükümdür. Doç. Dr. Ercan AKYİĞİT' in çok değerli İŞ HUKUKU ŞERHİ isimli kitabının 82. sayfasında da isabetle ifade edildiği gibi;

Alıntı:
O halde, asıl işverenin, o işyerindeki işin tümünü başkasına devrettiği hallerde asıl ve alt işverenden söz edilemez
..''

Buradan hareketle, asıl işveren saydığınız müvekkil x firmasının, kendi işyerinde üretim yapılsa da, işin tümünü bir başka firmaya ihale etmiş ise X firması İş K. 1/son manasında asıl işveren sayılamayacaktır...

Bizim yaptığımız Eser sözleşmesinde de özellikle bu noktaya vurgu yapılmış ve işin tamamı Y firmasına ihale edilmiştir..

Konu tartışmaya açık ve oldukça grifttir..

Bu veriler ışığında eklemek ve bilgilendirmek istediğiniz hususları merakla ve rica ile beklemekteyim..

Selam ve saygılarımla..

Av. Mehmet Saim Tikici