Mesajı Okuyun
Old 18-02-2011, 12:19   #23
Admin

Sayın Av.Armağan Konyalı,
Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı

Özetle tartışmamızın konusu şudur: Avukat bankadan para çekmeye gönderilir mi?
Bu soruya "hayır" yanıtı alana kadar tartışmayı sürdürebilirim.
Avukat "sadece bankadan para çekmeye gönderilmez" ama bir hukuki yardım hizmetinin kapsamı dahilinde bazen bankadan para çekmesi de gerekebilir diye düşünüyorum. Hukuki yardım kavramına bazen geniş açıyla bakmamız gerekebilir, zira eğer hukuki yardımı, bir diğer deyişle avukatlığın kapsamını sadece duruşmaya girmek veya mütalaa vermek olarak görürsek o zaman avukatlık prenslerin mesleği olmakla kalmaz, sadece prenslere hizmet eden bir meslek haline de gelebilir kanaatindeyim.

Avukatlık neticede vekalet akdine dayanan bir meslektir ve vekalet akdinde de vekil "mukavele dairesinde kendisine tahmil olunan işin idaresini veya takabbül eylediği hizmetin ifasını iltizam eyleyen" kişidir. Bu zaman zaman hukuki işlemin çok hoşumuza gitmeyen "ayak işlerini" yapmayı da kapsayabilir. Esasında şu anda tartıştığımız "ahzu kabz" yetkisi de bankadan para çekmek bir yana, para alınan yer neresi olursa olsun böyle bir ayak işidir. Örneğin icra dosyasına yatan parayı da avukatın çekmesi bir ayak işidir, hukuki bir tarafı yoktur ve hukuki bir beceri gerektirmez, müvekkil de gidip dosyadan bizzat alabilir ki bu yaklaşımla ahzu kabz yetkisinin avukatlara hiç verilmemesi gerektiğini de savunabiliriz.

Avukatın vekalet kapsamında yapabileceklerinin sınırlandırılması, hak sahibinin hakkını elde etmesini güçleştireceği gibi, avukatlık mesleğinin kendisini de sınırlandırmak anlamına gelebileceğinden, avukatın yapabileceği işleri ve yetkileri geniş bir bakış açısıyla yorumlamanın avukatllık mesleğinin yücelmesine yardımcı olacağı inancındayım.

Not: Genel ahzu kabz yetkisi ile bankadan para çekmenin mümkün olduğu ya da olmadığı konusunda bir beyanım yoktur, sadece konunun geldiği nokta itibariyle vekalette verilen yetkilerin yorumlanmasının avukatlık mesleğinin konumuyla ilişkisine dair beyanda bulunmak istedim.