Mesajı Okuyun
Old 26-04-2011, 16:51   #6
Admin

Sayın Av.Nevra Öksüz,
Düzenlemenin eski şekline bakarsak, satıcı açısından bu zorunluluk zaten vardı:

Alıntı:
Madde 5- İmalatçı-üretici veya ithalatçı firmalar, imal veya ithal ettikleri, ekli listede yer alan mallar için; Bakanlığa başvurarak garanti belgelerini onaylatmak ve tüketicilere verilecek garanti belgesi düzenlemek zorundadırlar.
Dolayısıyla maddenin yeni halinin satıcıya böyle bir yükümlülük getirmek için yapıldığı şeklinde yorumlamam mümkün olmuyor.

Maddeye sonradan eklenen "bu yükümlülüğün yerine getirildiğini ispat etmekle satıcı, bayii veya acenteler sorumludurlar" ifadesi satıcı aleyhine bir düzenleme gibi gözükse de uygulamada durum böyle olmayacaktır. Bu ispat hukuken sadece yazılı yapılabileceğinden, uygulamada tüm firmaların yapacağı ilk iş tüketiciye imzalattıkları (çoğu kez faturada, bazen sevk irsaliyesinde yazan) "malı eksiksiz teslim aldım" ibaresini, "malı ve garanti belgesini eksiksiz teslim aldım" şekline çevirmek olacaktır. Dolayısıyla bu cümle açısından satıcı aleyhine bir durum yoktur, tam aksine, asıl endişelenmesi gereken Tüketicidir, zira otomatik imzalayacağı bu metinden sonra bir sorun olduğunda Garanti Belgesi sunma zorunluluğu Tüketicinin omzuna yüklenmektedir.

Somut örnek üzerinden konuşalım: Bir TV satın alıyorsunuz ve faturadaki "Malı ve garanti belgesini eksiksiz teslim aldım" ibaresinin altını imzalamak zorunda bırakılıyorsunuz. Burada çoğu tüketici zaten eski alışkanlıkla garanti belgesini istemeyecek veya alsa dahi saklamayacak ve yılların alışkanlığı ile fatura ile işlem yapacağını düşünecektir. 3 ay sonra ürün bozuluyor, faturasıyla aldığınız yere gidiyorsunuz, satıcı size yeni yönetmelikteki "Satılan mala ilişkin olarak düzenlenen faturalar garanti belgesi yerine geçmez. " ifadesini hatırlatıyor ve "fatura yeterli değil, bakın faturanın altında da size garanti belgesinin teslim edildiği ifadesi var, garanti belgenizi de getirin" diyor. Ne yapacaksınız?

Eğer düzenleme sizin söylediğiniz gibi, satıcının sorumluluklarını arttırmak için yapılmışsa, bence son derece kötü kaleme alınmış ve eğer ben bir hukukçu olarak bile kuşkuya düşüyorsam, art niyetli bir satıcı bu maddeyi nasıl kötüye kullanabilir iki kere düşünmek lazım.