Mesajı Okuyun
Old 04-09-2014, 18:15   #68
Gemici

Alıntı:
Yazan Av. Alper
Şahsen etik olmadığı kanaatindeyim.

Ben de bir hukuk bürosunda aynı pozisyonda çalışıyorum. Birçok dilekçeyi tamamen kendim hazırlıyorum. Tamamının birer kopyasını kendi arşivim olması bakımından saklıyorum.

Bence her dilekçe yazanın kendi eseridir. Aslında bir bakıma edebi eserlerden, dolayısı ile sanat eserlerinden bahsediyoruz. Bu açıdan; mutlak suretle dilekçe, tam olarak sahibinindir.

Ancak dilekçeyi hazırlarken sarf ettiğim emek, kullandığım bilgi birikimi ve yeteneğimden faydalanan bir de işverenim var. Karşılığını aldığım müddetçe söz konusu dilekçeleri kullanma hakkı var.

Böyle düşünülünce ayrıldığım bürodan dilekçelerimi tamamen silip almamın hiçbir etikle bağdaşmadığı gibi, hukuken de uygun bir yaklaşım olmadığı kanaatindeyim.

Şahsi görüşüm bu yöndedir.

Sayın Av. Alper,
'Bence her dilekçe yazanın kendi eseridir. Aslında bir bakıma edebi eserlerden, dolayısı ile sanat eserlerinden bahsediyoruz. Bu açıdan; mutlak suretle dilekçe, tam olarak sahibinindir'., diye belirtiyor ve dilekçe sahibinin işverenine de bu dilekçeyi kullanma hakkı veriyorsunuz.
Benim bu yazılanlardan çıkardığım sonuç şu: dilekçe sahibi ve işveren dışında hiç kimse söz konusu dilekçeyi kullanamaz.
Sayın Sayın Av. Alper'in dile getirdiği düşünce başka katılımcılar tarafından da paylaşılıyor. Gerekçe olarak deniyor ki avukat emek sarf etmiş bir dilekçe ortaya çıkarmıştır; Ortaya çıkan bu dilekçede işveren avukatın da payı vardır diyor bazı katılımcılar.

O dilekçede sadece çalışan ve çalıştıran avukatların mı emekleri vardır?
Çalışanı ve çalıştıranı o mevkiye getiren diğer kişilerin emeklerini ne yapacağız peki? Ailenin, değişik okulların,fakültelerin ve üniversitelerin emekleri geçmedi mi?

Değindiğim noktalar açıklığa çıkarıldıktan sonra kendi şu soruyu sorabiliriz:
Söz konusu dilekçe sıradan bir dilekçe midir, yoksa sahibinin yaratıcı, edebi, bilimsel ve hayal gücünü ortaya çıkaran sıradışı bir dilekçe midir?

Benim düşünceme göre ister sıradan isterse sıra dışı olsun bir avukatlık bürosunda çalışan bir avukatın yazdığı bir dilekçe, avukat büro ile yolunu ayırdığı zaman büroda kalmalıdır.

Söz konusu dilekçeyi işveren avukatın veya üçüncü kişilerin kullanıp kullanamıyacakları, o dilekçeden alıntı yapıp yapamıyacakları konusu ayrıca incelenmesi gereken bir konudur. Dilekçe sıradışı ise ve dilekçe sahibinin yaratıcı, edebi, bilimsel ve hayal gücününün ürünü ise bir sanat eseri söz konusu olabilir ve dilekçe sahibi dilekçesinin başkaları tarafından kullanılmasını önleme hakkına sahiptir.

Saygılarımla