Mesajı Okuyun
Old 05-04-2011, 16:36   #1
Konuk

Varsayılan Anlaşmalı boşanma sonrası dava

2007 yılında evlendiğim eşimden anlaşmalı olarak 07.02.2011 tarihinde boşandık. 2008 doğumlu bir oğlumuz var velayetinin bende kalma konusunda anlaşmıştık. Fakat babasıyla şahsi münasebetini mahkemeye bıraktık.Mahkemede her ayın 2. haftası cumartesi saat 9 dan pazar akşam 6 ya kadar,dini bayramların 2.günü saat 9 dan ertesi günü akşam 5 e kadar,okula gittiği yıllarda yarı yıl tatillerinin ilk pazartesi gününden o haftanın pazar günü akşam 6 ya kadar ve yılın temmuz ayının 1- 30 tarihleri arasında babasına verdiler. Karar 15.03.2011 de kesinleşti.Fakat bu karar bana daha büyük çocuklar içinmiş gibi geliyor.Oğlum henüz 2 buçuk yaşında ve annesinden bir ay ayrı kalmasının onun psikolojisini olumsuz etkileyeceğini düşünüyorum. Boşandıktan sonra birkez kaldı babasında ve çok hırçın oldu bir haftada kendine zor geldi.psikologla konustum bir anda anneden ayrı kaldığı için dedi.Oğlum benim yanımda çok mutlu henüz o anneye bağımlı bir yaşta bunu göz önüne alarak kararın iptali için dava açabilir miyim ? Ben o anki psikolojiyle temmuz ayında kalma olayını okul yıllarında diye anlamıştım.Oğlum birkez kaldı ve psikolojisi bozuldu.çok sinirli hırçın bir hale geldi.bende babasıyla konusup kalmasın diye rica ettim ama o bir türlü anlamak istemiyor.Ben Ç.kale de eşim İst.'da oturuyor.En azından birinci sınıfa kadar yatılı kalmaması için ne yapabilirim ? psikolog raporu falan işe yarar mı ?
Ayrıcaben boşanırken bir an önce olsun bitsin diye birşey talep etmedim.kararda davalıdan nafaka,maddi ve manevi tazminat ve eşya talebi bulunmamaktadır diye yazıyor. Sonradan hak talep edebilir miyim? Evliyken aldığımız araba var,ondan hak isteyebilir miyim ? Şuan arabanın 1 yıllık kredi borcu kaldı.Arabanın satılıp hakkımı ödemesini talep edebilir miyim? Çocuk için 200 tl nafaka verildi fakat yetmiyor.Şuan ben de çalışmıyorum ,ailemin yanındayım. eşim para gönderirsem çocuğa herkes bakar demişti ben de sinirle ondan hiçbirşey istemedim.Çocuğun bir bez bir süt masrafı var ne var sanki demişti. Ama yaşayınca anladım hiçte öyle olmuyor gönderdiği para 15 gün bile gitmiyor.Erkek çocuk olduğu için durmadan oyuncak istiyor,her gördüğünü istiyor.Eşimin maaşı 1200tl fakat ailesiyle yaşıyor pek birşeye ihtiyacı yok, kendini geçindirebilir. Fakat şuan 700tl araba kredisine kesiliyor o yüzden nafakayı artırmak istemeyebilir.bu yüzden ben de arabanın satılıp kredi borcunun kapatılmasını benim hakkımı vermesini ve doğru düzgün bir miktarda nafaka vermesini istiyorum.200 tl aylık gıda alışverişine bile yetmiyor.ayrıca dava açabiliyorsam eğitim masrafları ile ilgili ne talep edebilirim ? İlerde ben işe girip krşe göndersem babasından birşey talep edebilir miyim? Teşekkürler....