Mesajı Okuyun
Old 21-12-2017, 15:23   #1
Mehmet Mustafa ÖZÜNVER

Varsayılan eser sözleşmesi - ölümlü iş kazası - destekten yoksun kalmada yetki - İş Mahkemesi Mi Asliye Hukuk Mu

Müvekkillerin desteği, müteahhit tarafından inşa edilen binanın dolap takım işini üstlenmiş ve inşaatta çalışırken asansör boşluğuna düşerek hayatını kaybetmiştir.

Ölen kişi kendi nam ve hesabına çalışan başka bir anlatımla müteahhitle eser sözleşmesi kapsamında iş yapmıştır. Kendi nam ve hesabına çalıştığı için bağımlılık unsuru olmayıp; işçi vasfında değildir.

5510 sayılı kanunun 13 maddesi b bendine göre kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar yürütmekte oldukları iş nedeniyle kazaya uğramışlarsa iş kazası sayılmaktadır.Ölümleri durumunda yakınlarına gelir bağlanacak ve gelirin ilkpeşin değerinin kusura isabet eden tutarının yarısı rücu edilecektir.(Çelik Ahmet Çelik)

Müvekkillerin desteğinin kendi nam ve hesabına çalıştığından kaynaklı asliye hukukta destekten yoksun kalma davası ikame edecektim. Ama 5510 sayılı yasanın 13/b yi görünce tereddüt ettim. Çünkü olay iş kazası sayılmakta ve rücuya tabi gelir bağlama işlemi uygulanmakta.

İncelediğim kararlarda kendi nam ve hsabına çalışma olgusu durumunda Asliye Hukukun görevli olduğunu görmeme rağmen olayın iş kazası sayılması halinde İş Mahkemesinin görevli olup olmayacağından emin olamadım. Görevli Mahkeme hangisidir ?