Mesajı Okuyun
Old 20-12-2014, 17:14   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı;

Alıntı:
1-Kendisi kusurlu olduğu için tazminat alamadı eşim ve benim kusurumu ispat edemedi.Bunu söyleyerek dosyayı yargıtaya gönderirsem,davanın red olma ihtimali artar mı?

Mahkemece verilen kararın yerinde olmadığını düşünürseniz elbette kararı temyiz etmek gerekir.

Alıntı:
2-Yargıtaydan nasıl bir sonuç gelme ihtimali daha fazla?
Hakimin verdiği Boşanma kararını onaylar mı yoksa red mi eder?
3-3 yıl önce bizi,evini terketmişti.

Alıntı:
Ama geçen yıl barışmak istediğine dair mesaj gönderdi cep telefonundan.Bu mesajı işimize yarar mı temyiz aşamasında?
Yargıtay bu mesajı lehimize değerlendirir mi delil olarak?

Yargıtay dosya kapsamı ve temyiz dilekçenizi dikkate alarak karar verecektir.Herhangi bir yönde tahmin yapmak hem uygun değildir hem de mümkün değildir.

Alıntı:
Eşimin maddi durumu iyi..
3.000-TL geliri,şuanda oturduğumuz 1 evi(2010 yılında aldı)
ve arsası(1997 de aldı) kendi adına kayıtlıdır.
Çocuklarımla ortada kaldım.Herhangi bir maddi gelirim yok.
Hakim kira yardımı yada kalacak ev bile tahsis etmedi.
En kötü ihtimalle,kira yardımı/kalacak yer teminini nasıl talep edebilirim şu aşamada? Nafaka alabilirmiyim?
Hakim bizi yeni boşadı.
Boşama kararını birkaç gün önce verdi.
10 bin lira ile davayı kapadı.
Lütfen yardım edin.
Davanın reddini istediğim için Yargıtay'a temyiz için başvuru yapacağım.

Boşanmaya karar verildiğinde kararda boşanma,velayet kişisel ilişki,maddi manevi tazminat ve yargılama giderleri konuları yer alır.

Boşanma davasının kabulü halinde taraflardan birine kira yardımı veya konut tahsisi kararı verilemez.Koşulları varsa bu giderler de dikkate alınarak nafaka kararı verilir.

Nafaka için karşı dava veya cevap dilekçeleri ile veya karşı tarafın onayı ile en geç ön inceleme duruşmasına kadar talepte bulunmak gerekir.Bu aşamaya kadar talep yoksa tahkikat aşamasında talep olsa dahi karar oluşturulmaz ve bu konuda yargılama yapılmaz.

Usulüne uygun ve yasal sürede nafaka talep etmişseniz ve koşulları olduğu halde nafaka kararı verilmemiş ise,diğer temyiz gerekçeleriniz ile bu konuda da temyizde bulunabilirsiniz.

Her aşamada bir avukattan destek almanızı öneriyoruz.