Mesajı Okuyun
Old 21-01-2007, 13:48   #4
m_kesik

sayın doğanel.....alacağın niteliğin kısaca şu:Müvekkil aynı zamanda 65 yaş aylığı alan ve bakmakla yükümlüğü olduğu babasını kendi üzerine alarak kendi sigortasından babası adınada bir sağlık karnesi çıkartıyor.. SSK ise müvekkile "babanız hem 65 yaş aylığı alıp hemde sizin sigortanızdan faydalanıp tedavi olamaz..ilaç alamaz....zaten 65 yaş aylığı alanlar yeşil kart alarak devlet hastanelerinden ücretsiz faydalanabilir...tedavi olabilir....ilaçlarını alabilir...." diyerek müvekkilin babasının bu zamana kadar SSK bünyesinde faydalanmış olduğu tüm tedavi ve ilaç masraflarını müvekkilden tahsil amaçlı kendi bünyesinde bir ödeme emri göndermiştir.Kurum, verilen süre içerisinde de ödeme yapmayanlar aleyhine de İş Mahkemesinde alacak davası açmıştır.Bizler SSK'nın açmış olduğu davada davanın reddine karar verdirdik..Şimdi ise kurumun göndermiş olduğu ödeme emrine binaen ödeme yapan müvekkillerin paralarını yasal faiziyle birlikte tekrar almayı düşünüyoruz...Fakat istirdat davalarında zamanaşımı süresi ödeme yapılmasından itibaren 1 yıl...müvekkiller ise ödeme yapalı 2 yıl olmuş....acaba diyorum SSK'ya karşı açılacak bu tarz davalarda özel bir zamanaşımı varmıdır.???Yada bu paraları tekrar alabilmek için farklı bir yol yada hukuki sebep; örneğin sebepsiz zenginleşmeden girebilirmiyiz..???Müvekkiller hakikaten çok mağdurlar...kimisi bu parayı ödemek için ineğini,,, kimisi evini satmış...kimiside kredi çekmiş....ben sürekli bu konuyu araştırıyorm ama sağlam birşeyler bulamadım....yardımlarınızı bekliyorum..ilginizden dolayı şimdiden müteşekkirim...