Mesajı Okuyun
Old 26-04-2006, 13:18   #26
NİLGÜN SEYMEN

Önemli Bursa gündemi...

19.şubat 2006 'da sn .ERDOĞAN'IN açılışını yaptığı -Çevre yolunun Olay tv de merasimini izlemiştim ama geçen pz. bu yolun üzerinde yolalmak çok büyük bir gurur verdi bana..
Sizlere bu -Çevre yolu projesi konusunda bilgi vermek istedim.

1998'de proje üzerinde prosödürleri tamamlanan bu yatırım için..,350.mil.dolar finansman ayrıldı.
Bursa'nın ulaşım alterleri ve ticari geçiş merkezi olarak Ekonomisine vereceği artılar düşünülerek-- İstanbul-Bursa-Balıkesir-İzmir --transit ulaşım ağı üzerindeki bu yapılandırma,çevre yolu konumuyle ;hem kent trefiğini ferahlattı.., hem de..,sanayii ticari ve turistik ihtiyaçlara yanıt verdi..
BURSA//- TARİHİN OSMANLI kültürüne başkentlik yapmış yeşil coğrafyası ve sofistik mozaiğiyle ,kültürel turizmin //sempozyumların// tıp kongrelerinin-ULUDAĞ ÜNÜVERSİTESİ VE TIP FAKÜLTESİ platformlarında sağlık uygulamalarının uğrak yeridir.Ayrıca-KAYAK SPORLARININ Uludağ'daki imkanlarıyle ,kaplıcaları ile,yeşil alanları ile,eğitimdeki atakları ile..,
metropol bir ilimizdir Bursa..
ve bu bağlamda -ulaşım ağının ,sil baştan yapılandırılması, ciddi bir biçimde gerekiyordu..

Bu konuda emeği geçen teknograflar,bürokratlar,mühendisler ve mimarlar,müteahit firmalar büyük bir özveriyle zor koşullarda çalıştılar.
91.7 km uzunluğundaki bağlantı yolunun,çevre yolu ,Demirtaş viyadükleri,üst geçit ve kavşaklar gibi planlamalar yer almaktadır.
İzmir yolu üzerinde 480-518m.arasında iki tünel bulunmaktadır.
Ayrıca bu çevre yolu güzergahı üzerinde;
Bursa'yı diğer illeri bağlayacak olan ,250.m.duble yol çalışmaları başlatılacaktır.
Bu ulaşım alteri projesinin tamamı 2007 yılı sonuna kadar kadar sürdürülecektir.Bursa çevre yolu projesinin ilk temeli 1999'da atılmış olup,devlet yolu statüsü ile 19 şubatta hizmete açılmıştır.
Ayrıca Hşim İşcan'daki metro inşaatı olduğunu düşündüğüm kazılar bitince çıkacak tabloyu sabırsızlıkla beklemekteyim...
Emeği geçenlere binlerce teşekkürler..
GÜZEL ŞEYLER DE OLUYOR ÜLKEMİZDE..
Karamsar bakmamak gerekiyor..
sevgiler..
Nilgün SEYMEN-ÇAKICI//26.04.2006-14.13