Mesajı Okuyun
Old 24-06-2008, 15:04   #14
üye18332

Alıntı:
Yazan Av.SEVİM ATALAY
Sayın Bahar Hanım ve onun gibi düşünen meslektaşlarım,
Alıntı:
Yazan Av.SEVİM ATALAY
-Hani biz yargının yargının üç ayağından biriydik?
-Hani savunma kutsaldı?
-Hani yazıhanelerimize astığımız Molier'in :"Avukatlar köle kullanmadılar,ama efendileri de olmadı."veciz sözü düsturumuzdu?
-Hani biz avukatlar bağımsızdık?
-Hani bizim mesleğimiz kamu hizmeti niteliğinde idi?
Dosya hakimin eli altında,ceza dosyası ise savcının istediği zaman emrindi
Biz avukatlar ise duruşma ve keşif tutanağını alabilmek karşılığı yargı makamlarına kağıt temin edeceğiz
Böyle bir usul ve yasa kuralı var mı? çok merak ediyorum
Duruşma tutanağı ve keşif zaptını alabilmek için kağıt da avukatlarca verilebilir,verilmelidir.Bu husus sorun yapılmamalıdır diyen özellikle meslektaşlarımın bu anlayyıştaki yaklaşımlarını kabul etmiyorum.
Bu kadar teslimiyetçi,meslek kurallarına ve savunma mesleğimizin özüne aykırı böyle bir yaklaşım nasıl ve neden bu kadar kolay kabullenilebilir?
Biz yargının üç ayağından biri değil miyiz?Kutsal bir görevi ifa etmiyor muyuz?Mesleğimiz kabu hizmeti niteliğinde değil mi?Bizim mesleğimizin "Hakim,efendileri mi var?avukatsız yargılama mümkün mü? doğru mu?"
Devletimiz gece yarısı üç kuruş para karşılığında avukatları yataklarından kaldırıp,zorunlu müdafilik yaptırırken taraf avukatlarına tutanak örneği veremeyecek kadar aciz olamaz.
Lütfen bu konuda mevzuata dayananlar dayanakları ile birlikte yazarlarsa sevinirim.

• Müzekkereleri biz yazalım ne olur elimize mi yapışacak?...
sonucu: İcra memuru utanmadan ne biçim bu böyle düzelt getir deme cüretine sahip olur...
  • CMK müdafii olarak dosyadan örnek istersiniz vermezler naz niyaz "parasını vererek" alırsınız....Ne olur sanki 3 kuruşun hesabı mı olur?....
sonucu: Hakettiği parasını dahi alamayan bizler birde fotokopi pararsı veririz...
  • Şimdide "Avukat kağıt getirsin"gerçekten alkışlıyorum....Hatta ne olacak sanki diyenleri daha çok alkışlıyorum.... Biz Avukatız arkadaşlar....Avukat olmadan yargı olur mu hak savunulur mu?
sonucu:Avukata ne gerek var zaten masraftan başka bir şey değiller iki laf söylemek için "o kadar para(!)" alıyorlar...e bırakalım bu işi neden onca yıl okuduk kafa patlattık...
Kağıt zaten devlet malzeme ofisi tarafından karşılanmıyor mu?

Değerli Meslektaşlarım;

Yarın git bir yazıcı al deseler "ne olacak canım alıverelim" mi diyelim?

Bilgisayarı senin için kullanıyorum git bir tane daha al derse gidip alalım mı?

Hakimden bizi ayıran nedir?

3 saatlik bir sınav mı?

Nereden gelir bu hak?

Hakettiğim parayı ödemeyen bu devlet bana hakkım olan tutanağı da vermeyecekse ben bu sacayağının neresindeyim?

Bir top kağıt vermekten ne çıkar ?Hiçbir şey ama ben bu yargının bir parçasıyım ve hakkım olanı vermek yerine elimdekine göz dikilmesine göz yumamam....

UYAP tan indirsin fikri gerçekten güzel ama kaç tane mahkeme bunu yapıyor?Benim dosyalarımın yarısında tutanak ve diğer evraklar yok birtek harçlar var o da mecburen....

Av.Sevim Atalay yazınıza yürekten katıldığım için alıntı yaptım Sayın Meslektaşım....

Saygılarımla,