Mesajı Okuyun
Old 21-06-2008, 21:16   #11
BaharB

Alıntı:
Yazan isim bulamadım
vekaleti olan avukat dosyadan istediği evrakı almak hakkına sahiptir.
Değerli Meslektaşım;
Sanıyorum konu örnek alma hakkının bulunup bulunmadığı değil, örnek alırken kağıt, fotokopi vs. masraflara kimin katlanacağı. Bunu her zaman bir tane kağıt olarak düşünemeyiz. Klasörler oluşturan dava dosyaları var. Örnek istediğimizde bu masrafları kim karşılayacak?

Baki Kuru'nun konuya ilişkin olarak atıf yaptığı YHK kararını aşağıya aktarıyorum.
Saygılarımla...
Alıntı:
Yazan Ankara Barosu Dergisi 1965/3 sy.396

ksek Hâkimler Kurulunun duruşma tutanak suretlerinin avukatlara verilmesi zorunluluğuna dair tamimi...
ksek Hâkimler Kurulunun 11.5.1965 tarih ve 7 sayılı tamimi Adalet Komisyon Başkanlıklarına gönderilmiştir. Suphi Örs imzalı tamimin metni aşağıya çıkarılmıştır.
"Hukuk, Ticaret, İcra Tetkik Mercii ve Ceza Mahkemeleri duruşma tutanaklarının kopyelerinin, iki taraf avukatlarında bulunması, onlara —çok defa dâva dosyaların?, incelemek lüzumunu hissettirmiyecek, mahkemece sorulacak sualleri, mehil isteklerine hacet kalmadan cevaplandırmak imkânını ve dolayısiyle dâvaların bir ah önce hüküm ve karara bağlanmasını sağlıyacak, aynı zamanda, mahkeme kalemlerinin yükünü hafifletecektir. Taraf vekillerine verilecek bu tutanak kopyelerinin, Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununun 155. maddesinde, niteliği ve veriliş tarzı belirtilen tutanak suret-leriyle bir ilgisi bulunmadığına şüphe yoktur.
Yukarıda yazılı sebeplere dayanılarak, malzemesi Baro tarafından önceden verilmek şartiyle, duruşma tutanağının altına, lüzumu kadar sahife ve karbon kâğıdı koymak , suretiyle ' duruşma sırasında kopyelerinin çıkarılarak tarafların avukatlarına tevdiinin sağlanmasının uygun olacağının, hâkimlere duyurulmasına, Yüksek Hâkimler Kurulu Genel Kurulunca 30.3.1965 tarihinde 84/96 sayı ile karar verilmiştir.
Keyfiyetin çevrenizdeki bütün hâkimlere tebliğini rica ederim."