Mesajı Okuyun
Old 25-11-2005, 11:25   #1
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Varsayılan Picasso İstanbulda

Çocuğunuz bu sergiyi görmeli

Haydi aileler... Çocuğunuzu mutlaka Sabancı Müzesi'ndeki "Picasso İstanbul'da" sergisine götürün... 14 yaşaltı çocuklarla bir refakatçisi 135 eseri bedavaya görebiliyor.

Haydi çocuklar Picasso'ya

Bugün Sabancı Müzesi'nde ziyarete açılan "Picasso İstanbul'da" sadece bir sergi değil; konferanslar ve atölye çalışmalarıyla, okul gibi. Üstelik giriş, 14 yaş altındakilere bedava, öğrencilere ise sadece üç YTL.

Dünyaca ünlü sanatçı Pablo Picasso'nun 135 eserinin sergilendiği "Picasso İstanbul'da" sergisi, bugün Sakıp Sabancı Müzesi'nde ziyarete açılıyor. 1973'de hayata veda eden ünlü İspanyol sanatçının Paris ve Barselona'daki Piccaso müzelerinden, Musee d'art Moderne Lille Metropole'den, FABA'dan ve aile koleksiyonundan seçilen; 51 yağlıboya, 47 çizim, 13 seramik, 12 heykel, sekiz gravür, iki taş baskı ve iki duvar halısından oluşan sergi, 26 Mart 2006'ya kadar izlenebilecek.

'SES' MÜŞFİK KENTER'İN
Sabancı Holding'in desteği ve "FABA" ile İstanbul Fransız Kültür Enstitüsü'nün katkılarıyla düzenlenen sergi, Picasso uzmanlarının vereceği konferanslar, film gösterimleri ve atölye çalışmaları ile zenginleştiriliyor. Bu konferansların ilki bugün 19.00'da düzenlenecek. Ünlü sanatçının yakın arkadaşı ve biyografisti John Richardson ile sergi küratörlerinden McCully, Picasso'yu anlatacak. Sergide, işitme engelliler için işaret dili ile anlatım yapılanrehberli turlar, görme engelliler için özel hazırlanmış broşürler ve tüm ziyaretçilerin faydalanabileceği 25 yapıtı içeren sesli anlatım, çocuklar ve yetişkinler için eğitim programları da bulunuyor. İngilizce ve Türkçe olarak dinlenebilecek "sesli anlatım" sistemin metinlerini Ferit Edgü hazırlarken, seslendirmesini ünlü tiyatrocu Müşfik Kenter yaptı.

DENETİM ÇOK SIKI
Serginin açılışı dün, sanat, iş ve siyaset hayatının ünlü isimlerinin katıldığı bir davet ile yapıldı. Gelen konuklar eserleri hayranlık içinde izlerken, müzeye giriş sıkı güvenlik önemleri altında yapıldı. Güler Sabancı'nın tüm ziyaretçilerden önce geldiği davete katılanlar arasında, Rafi Portakal, Nevzat Ayaz, Esin Avşar, Gencay Gürün, Arsen Gürzap ve Ermeni Patriği Mesrop Mutafyan da vardı. Pablo Picasso'yu fotoğraflayan nadir isimlerden biri olan Ara Güler de, sergiyi izlemeye gelenler arasındaydı.