Mesajı Okuyun
Old 18-02-2011, 16:49   #5
Av.Suna SOYDAŞ

Ben bu olayda aile reisinin sorumluluktan kurtulacağını düşünmüyorum. Öncelikle her ne kadar küçüğün yaşı küçük olsa da konu hakkında C.Savcılığı'na şikayet dilekçesi vermenizi , gözle ilgili adli rapor aldırmanızı öneririm. Savcılık anne veya babanın ifadesini alacaktır. Aşağıdaki karar işinize yarar gibi geliyor.
HD 04 <> E: 2003/4678 <> K: 2003/10280 <> T: 18.09.2003

* HAKSIZ EYLEM NEDENİYLE TAZMİNAT
* AİLE BAŞKANININ SORUMLULUĞU

Davalı baba, küçük kızının günün belirli saatlerinde gittiği okulda, davacının küçük yaştaki oğlunun gözüne kalem batırması nedeniyle oluşan zarardan aile başkanı sıfatıyla sorumludur.

(4721 s. MK. m. 369)

Davacı Keramettin´e velayeten Bekir vekili avukat İbrahim tarafından, davalı M. Hasan ve Milli Eğitim Bakanlığı aleyhine 1.4.2001 ve 1.10.2001 gününde verilen dilekçeler ile haksız eylem nedeniyle uğranılan zararın tazmininin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; davanın kısmen husumetten, kısmen görevsizlik nedeniyle reddine dair verilen 24.12.2002 günlü kararın Yargıtayca incelenmesi davacı ve davalılardan Milli Eğitim Bakanlığı vekilleri taraflarından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçelerinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü:

1- Dosyadaki yazılara, kararın dayandığı kanıtlarla yasaya uygun gerektirici nedenlere, özellikle delillerin değerlendirilmesinde bir isabetsizlik görül memesine göre davalı Milli Eğitim Bakanlığı´nın tüm, davacının ise aşağıda ki bendin kapsamı dışında kalan temyiz itirazları reddedilmelidir.

2- Davacının diğer temyiz itirazlarına gelince;

Dava, haksız eylem nedeniyle uğranılan zararın tazmini istemine ilişkindir. Yerel mahkemece davalı Milli Eğitim Bakanlığı hakkındaki dava, yargı yolu bakımından, diğer davalı M, Hasan hakkındaki dava ise davalının aile başkanı olduğu, adı geçenin bu sıfatla, okul idaresi ile birlikte sorumlu tutulamayacağından husumetten reddedilmiş; karar davacı ile davalılardan Milli Dava, davalı M. Hasan´ın kızı Sümeyye tarafından küçük Keramettin´in gözüne kalem batırılması nedeniyle uğranılan zararın tazmini istemine ilişkindir. Yerel mahkemece olayın okulda meydana geldiği ve küçük Sümeyye okul idaresinin sorumluluğu altında bulunduğundan davalı baba hakkındaki dava husumetten reddedilmiştir.

Çocukların yatılı okumaları durumunda gözetim ve denetimin tamamen okul idaresine geçtiği durumlarda, aile başkanlığı görevinin okul idaresine geçtiği düşünülmelidir. Çünkü bu halde aile başkanının bakıp gözetmesi, devamlılık taşıyacak biçimde ortadan kalkmaktadır. Halbuki somut olayda, günün belirli saatlerinde okula giden çocuğun yetiştirilmesi, gözetilip denetlenmesi okul idaresine ait olmayıp, aile başkanının görevi içindedir. Diğer bir anlatımla bu gibi durumlarda, aile başkanlığı görevi kesintiye uğramamaktadır. Çocuğun günlük olarak yetiştirilmesi sürdürülmektedir. Böylece aile başkanlığı görevi yine babaya ait bulunmaktadır. Baba aile başkanı sıfatıyla bu görevlerini sürdürmek durumundadır. O halde davalı baba M. Hasan´ın tazminat sorumluluğu bulunduğu halde, onun hakkındaki davanın husumetten reddi usul ve yasaya aykırı görüldüğünden kararın bozulması gerekmiştir.

Sonuç: Temyiz olunan kararın yukarıda 2 nolu bentte gösterilen nedenlerle davacı yararına (BOZULMASINA), diğer temyiz itirazlarının yukarıda 1 nolu bentte gösterilen nedenlerle reddine ve temyiz eden davacıdan peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 18.9.2003 gününde oybirliğiyle karar verildi.