Mesajı Okuyun
Old 30-01-2011, 10:53   #1
Konuk

Varsayılan Fiziksel, Psikolojik Şiddet Görüyorum, Evi Terk Edip Boşanma Davası Açabilir Miyim? Nasıl Bir Yol İzlemeliyim?

İyi günler.
Ben Türk kökenli Alman vatandaşıyım. Eşimle 12.07.2008 tarihinde çok severek Türkiye’ de evlendim. Şu an Türkiye de ikamet etmekteyim. Evlendikten sonra eşimin ailemle yaşadığı sorunlar yüzünden bana fiziksel ve psikolojik şiddet uygulamakta. Bu konu ile ilgili olarak kendisini savcılığa şikâyetçi oldum ve ceza aldı. Fakat her alkol tükettiğinde psikolojik ve fiziksel olarak şiddet uygulamaya devam etmekte. Bunun dışında sürekli aşağılıyor, küfrediyor, kadınlık gururumu kırıyor. Kendisine boşanmak istediğimi söylememe rağmen, benden boşanmak istemediğini söyleyip beni tehdit ediyor. Evden ayrılıp boşanma davası açsam, yeni taşındığım yeri bulur veya beni iş yerimde rahatsız etmesinden korkuyorum.
Bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim? Ayrıca mahkemeye şiddetli geçimsizlik ile başvursam bunu nasıl kanıtlayabilirim, delil olarak neler kullanabilirim? Böyle bir boşanma davası ne kadar sürer ve maliyeti aşağı yukarı ne kadar olur? Bu konuda uzman bir avukatı nasıl bulabilirim? Ayrıca da Alman vatandaşı olduğum için Türkiye de boşanmış olmam yeterli olur mu?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.