Mesajı Okuyun
Old 20-11-2006, 17:48   #1
mslmklvz

Varsayılan Tecavüze tartışmalı karar

Tecavüze tartışmalı karar

Tecavüzcüsünü öldüren kadın, intikamını geç aldığı için 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı

Samsun’da 3 çocuk annesi 42 yaşındaki M.A., kendisine tecavüz eden 34 yaşındaki çoban Cevdet Karaaslan’ı tabancayla vurarak öldürmek suçundan 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, kadının tecavüz anında cinayeti işlemediği, tecavüz eden kişinin üzerini giyip başka bir odaya geçtikten sonra cinayetin işlendiği gerekçesiyle, olayın nefsi müdafaa olmadığına karar verdi. M.A. savunmasında, “Cevdet, boğazıma bıçak dayayarak bana tecavüz etti. Sonra ‘Gelinini bekliyorum. Onu da kirleteceğim’ diyerek üzerini giyip başka odaya geçti. Ben de dedemden kalan silahla ona ateş ettim. Beni kirletti, gelinimi kirletmesine izin veremezdim” diye konuştu.

Hasköy Mahallesi Bozkurt Sokak’ta 4.5 ay önce meydana gelen olayda, M.A., inşaat işçisi olan 45 yaşındaki eşi Bayram A. evden ayrıldıktan sonra, evlerine gelen çoban tanıdıkları Cevdet Karaaslan tarafından bıçakla tehdit edilerek tecavüze uğradı. Daha sonra elbisesini giyen Cevdet Karaaslan başka bir odaya gitti. Bu sırada M.A., dedesinden kaldığını söylediği tabancayı alarak Karaaslan’a 3 el ateş ederek öldürdü. Ardından polisi arayarak teslim oldu.

SON DURUŞMAYA ÇIKTI

Nöbetçi mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderilen M.A., Samsun 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde cinayet suçundan ömürboyu hapis cezası istemiyle bugün son kez hakim karşısına çıktı. M:A. savunmasında şunları anlattı:

“Eşim ve çocuklarım evden çıktıktan sonra ev işleriyle uğraşıyordum. Bu arada, aynı zamanda akrabamız olan Cevdet geldi. Ben mutfak işleri yaparken, birden arkadan gelip bana sarıldı. ‘Seni karı yapacağım. Ya benim olacaksın ya da öleceksin’ diyerek beni yere yatırdı. Bir süre boğuştuk. Beni bırakması için yalvardım. Ancak bıçağı çekip boğazıma dayadı. Elbiselerimi parçalayarak çıkardı ve bana tecavüz etti. Ben çıplak vaziyette ağlarken, Cevdet üzerini giydi ve elindeki bıçakla başka bir odaya geçti. Evden çıkıp gitmesi için kendisine yalvardım. Ancak, bana ‘Gelinin D.A.’yı bekliyorum. Onu da kirleteceğim’ dedi. Ben ağlarken, arkadan gelip yine bana sarıldı. Göğüslerimi elliyordu. Ben de ona karşılık veriyormuş gibi yapıp, ‘Beni az bekle geliyorum’ dedim. Ve diğer odaya giderek dedemden kalan tabancayı aldım. 3 el ateş ettim. Ben kendi namusunu temizledim, gelinimin de namusunu korudum. Ben onu öldürmeseydim. O emeline ulaştıktan sonra bizi öldürecekti. Adaletinize güveniyorum.”

NEFSİ MÜDAFAA SAYILMADI

Kadının avukatı Galip Gök ise, olayın nefsi müdafa sınırları içerisinde olduğunu belirterek, “Cevdet Karaaslan, üzerini giymesine rağmen elinde bıçakla evin içerisinde dolaşmaktadır. Bu da tehlikenin devam ettiğini göstermektedir. Tecavüze uğramış olan bir kadın böyle bir anda kendisini ve gelinini korumayacaksa ne zaman koruyacaktır? Müvekkilime TCK’nın 27/2 maddesi gereğince ceza verilmesine yer olmadığına inanıyor ve beraatini istiyorum” diye savunma yaptı.

Öte yandan Adli Tıp Kurumunda yapılan incelemede, genç kadının cinsel organında çoban Karaaslan’a ait meniye rastlandığı ve M.A.’nın vücudunda ise boğuşmadan meydana gelen 17 darp ve yara izi bulunduğu belirtildi. Ancak mahkeme, M.A.’nın cinayet olayını meşru müdafa sınırları içerisinde işlemediğini, çoban Karaaslan’ın üzerini giymesi ve başka bir odaya geçmesi nedeniyle tehlikenin geçtiğini belirterek, sanığa ağır tahrik altında cinayet işlemek suçundan 10 yıl hapis cezası verdi. Mahkeme ayrıca genç kadını ruhsatsız silah bulundurmak suçundan 6 bin 375 YTL para cezasına çarptırdı.
http://www.gazeteoku.com/go.php?link...urriyet.com.tr