Mesajı Okuyun
Old 14-03-2012, 16:39   #6
Av.Duygu Işık Behrem

Alıntı:
Yazan Av. Can Altuntaş
. Yaklaşık 10 yıl önce ise bu ürünlerin üretimi için kullandığı bütün araçları kendi sektöründeki bir rakip şirkete satmıştır. Nasıl başardıklarını bilmiyorum, ancak bu araç gereçleri satın alan rakip şirket ürettiği helva kaplarının endüstriyel tasarımını TPE'de tescil ettirmiş ve şu an müvekkilimin 50 yıldan beri üretmekte olduğu helva kapları ile ilgili üretimin durdurulması adına ihtar çekmiştir.

Meslektaşım,
Taraflar arasındaki bu sözleşme sizin için önemli bir delil teşkil edecektir.Zira iddianıza/savunmanıza dayanak teşkil edecek ve tasarımın esasen haksız olarak tescil ettirildiğini gösterebilecektir. Makine ve teçhizata ilişkin sözleşmeyi mutlaka inceleyin, makinelerin seri numarası modeli markası bir şeyleri yazıyor olabilir. Buna göre mahkeme kanalı ile bir tespit bile talep edebilirsiniz. Zira şu anda aleyhinize kullanılabilecek bir durum var.

Ayrıca bu tür davalarda genelde 2 ya da 3 kişilik heyetler halinde bilirkişiler seçilmekte ve özellikle işin piyasasını iyi bilen bir bilirkişi heyete dahil edilmektedir. Helva sektöründe üretim yapan bir kimse bu endüstriyel tasarımların yeni olmadığını (karşı yanın tescilinden de önce kullanıldığını) bilebilecek durumda ise zaten ispat konusunda sorun yaşamazsınız. Ancak tüketicilerin heyete dahil edilmediğini belirtmem gerekir. Bugüne kadar Fikri Sınai Haklar Mahkemelerinde onlarca davada vekillik yaptım,hiçbirisinde heyette tüketici/kullanıcı yoktu.

Bunun yanında ben sizin yerinizde olsam böyle bir durumda, sizin müvekkilinizin rakibi olan firmaların üreticilerini tanığım olarak gösteririm. (Tabii bu konuda durumu biliyorlar ise ve aleyhinize tanıklık etmeyecekler ise...Bu durum diğer üreticileri de etkileyebilecek bir durum ise onların da aleyhe tanıklık yapmayacaklarını düşünüyorum.)

Hatta bu konuda davadan önce İstanbul Şekerci, Pastacı, Helvacı, Tatlıcı ve Şekerli Mamüller Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Konya Şekerciler ve Helvacılar Odası (öyle odalar varmış) gibi odalardan görüş sorup dosyaya bile ekleyebilirsiniz. Hatta yerinizde olsam bunu şimdiden yaparım. Üretici firma konumunda olan müvekkiliniz de şahsen başvurup böyle bir istemde bulunabilir. Olumsuz karşılanmayacağını düşünüyorum. Kısa bir dilekçe ile tasarımın önden, yandan, arkadan fotoğraflarını da ekleyerek böyle bir görüş isteyebilirsiniz.

Eğer tasarımın 10 yıldan da önce kullanıldığı piyasada bilinen bir husus ise ispatta zorluk yaşamayacağınızı düşünüyorum. Yenilik/eskilik konusunda tanık anlatımları etkili olmaktadır.