Mesajı Okuyun
Old 14-12-2011, 19:49   #8
AV.HANİFE

Aslında burada ilginç bir uygulama daha var..
1-) Normal şartlarda hakkında verilen hüküm kesinleşen sanığa diyelim çağrı kağıdı göndeirlip 10 gün içinde geli adliyeye teslim olması isteniyor.Kişi bu süre içerisinde gelip benim mazeretim var bana 6 aya kadar müsaade edin sonra cezaevine gireyim derse sunduğu mazeretlere binaen infaz C.Savcısının takdiri ile 6 aya kadar ertelenebiliyor.Sonrasında kişi gelmezse hakkında yakalam kararı çıkarılıp Türkiyenin neresinde olursa olsun yakalanabiliyor.Örneğin bir gasp veya tecavüz sanığı düşünün.Ona yapılan uygulama bu...
2-) Ama konu taahhüdü ihlalle alakalı tazyik haopsi olunca çağrı kağıdı gönderilmiyor.Mahkeme infaz savcılığına yazıyor.İnfaz Savcısı da sanığın adresindeki karakola yazıyor.Ve tazyik hapsi,ne maruz kalan sanık evinde bulunduğu anda direk alınıp cezasının infazına başlanıyor.Yani borcu ödeyebilmek için bile olsa süre tanınamıyor.Sadece ağır hastalık hali hariç..
Ama tazyik hapsine maruz kalan kişinin tek artısı bu uygulamada hakkında yakalama kararı çıkarılmaıyor.Dolayısıyla sadece; belirtilen adresinde polis yakalayabilir ise cezaevine giriyor.Eğer ikamet değiştirip MERNİS adresini değiştimese yakalanma şansı yok.
Aslında son 6 aya kadar tazyik hapislerinde uygulama (1) numaralı bentte belirttiiğim gibi imiş.Yani tazyik hapsiyle cezalandırılan kişiye çağrı kağıdı göndeirlip 10 gün içinde gel deniyormuş.Ancak HSYK yayınladığı bir genelge tazyik hapislerinin infazında çağrı kağıdı göndeirlmesi usulünü kaldırmış.Çünkü adı tazyik hapsiymiş..Yani İnfaz yasasında böyle bir ayrım yok iken HSYK genelgesi ile böyle bir ayrım gelmiş.

Yani özetle gasp veya tacizciyi adliyeye davet edeceksiniz yeri geldiğinde 6 aya kadar cezaevine girmesini erteleyebileceksiniz.Ama para borcunu ödemeyen/ödeyemeyen kişiyi evinden alıp direk cezaevine göndereceksiniz..Hemde yasada bu şekilde hiç bir ayrım olmadığı halde yayınlanmış HSYK kararı ile...
Bunun adı bence hukuk devleti değil genelge devletidir.Kimse de kusura bakmayacak...