Mesajı Okuyun
Old 11-02-2002, 03:39   #1
Belkıs Demirağ

Varsayılan İşverenin Sebebsiz ve Kanuni Alacakları Ödemeden İşten Akdini Fesh Etmesi

03/02/1997 yılından beri Planlama Sorumlusu olarak çalışmakta olduğum Destan Textil San. ve Tic. Ltd. Şti. den 31/05/2000 tarihinde firmanın Genel Müdürü tarafından iş akdimin feshedildiği ve firmayı hemen terketmem istendi. Alacaklarımın muhasebe tarafından hesaplandığı ve 05/06/2000 tarihinde ödeneceği söylendi.Benim iş akdimin fesh edilmesinden ve firmayı terketmemden hemen sonra Üretim Müdürü de alacaklarının aynı tarihte verileceği söylenerek işten çıkartılmış.05/06/2000 tarihinde firma Genel Müdür'ü ile yaptığım telefon görüşmesinde hem benim hem de Üretim Müdürü'nün alacaklarımızın firma sahibi tarafından ödenmek istenmediğini öğrendim.Ertesi gün firmayı tekrar telefonla ardığım da ise Genel Müdür'ün de işten ayrıldığını öğrendim.Sonraki 1 hafta içinde yaptığım bütün başvurular sonucunda 15 günlük maaşımın haricinde başka ödemenin yapılmayacağı ve hiçbir hakkımın kalmadığına dair ibraname imzalamam istendi.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İstanbul Bölge Müdürlüğü'ne 09/06/2000 tarihinde başvuru yaptım.Ancak bana 4-5 ay gibi çok uzun bir zaman sonra müfettişlerin gideceği söylendi.İş Mahkemesi ile bu işin çözülebileceğini bunun da 1,5 - 2 yıl gibi bir zamanda sonuçlanabileceğini öğrendim.Alacaklarımızı almak için bu kadar uzun zaman beklemenin işverenin küçülme politikası sebebiyle yönetim kademesininin hak ettiği alacaklarını vermeden işten çıkatmasına zemin hazırlamakta olduğu düşüncesindeyim.
Haklarımı ivedilikle tahsil edebilmemin yolu nelerdir?
Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Saygılarınla.

23-06-2000 23:05:54