Mesajı Okuyun
Old 02-05-2002, 20:53   #6
Cest la vie

Merhabalar...
Bu konunun hukukçular tarafından tartışılıyor olması çok hoşuma gitti, çünkü özeleştiriler insanı yüceltir,eksiklikleri kapatmaya yardım eder diye düşünüyorum. (Daha önce "Hakim,savcı, avukat, öğretim görevisi ama hangisi?" konusunda da bunu istemiştim aslında ama olmadı. Yine de bir yerde tartısılıyor olması güzel )

Henüz öğrenciyim, bir bakıma olaya dışardan, tarafsız bakıyorum denebilir ama yazılanlara karşı söylemek istediğim şeyler var.

Alıntı:
-halkımıza bir anket götürün avukatlara güveniyormusunuz onlar hakkında ne düşünüyorsunuz diye göreceksiniz böyle bir araştırma hiç yapılmışmı ama biz halkın içindeyiz giderek meslektaşlar hakkında önyargıların nasıl oluştuğunu iyi biliyoruz

Öncelikle bunun hakkında şunu söylemek istiyorum.. Avukatlar neden bu duruma düşüyor? Sadece kendi çıkarları için mi? Kendi çıkarlarını da uğurlarında belki yalan söyledikleri, olayın kendi aleyhlerine olan taraflarını saklayıp lehe olan kısmı sundukları kişilerin çıkarları sayesinde kazanmıyorlar mı? Yani halk bundan şikayetçi mi? İstedikleri bu zaten; bir şekilde davalarının kazanılması.. Dürüst, onurlu, haklı veya haksız. Olay somutlaşınca bunlar kimsenin aklına gelmiyor çünkü herkes kendi çıkarını düşünüyor.. Avukatlar hakkında bu şekilde atıp tutan insanlara bakınız, bir davaları olduğunda ve haksız olduklarını bildiklerinde kendileri için en YÜCE meslek ve en YÜCE insan, daha önce o yalancı, düzenbaz dedikleri kişilerdir. Bu nedenle.. Bu kafaya takılacak bir problem değil.. Çünkü bu değerler durumdan duruma değişebiliyor. Bu konuda yapılabilecek tek şey, dürüstlük yoluyla da dava kazanılabileceğini mesleğinde iyi ve kişiliğinde dürüst avukatların göstermesi olacaktır. Bu sayede her iki olumsuz taraf da(avukat ve müvekkil) arada eriyip gidecektir.

Alıntı:
-hakim ve savcıların avukata bakışlarını çok iyi biliyorum tabiki bütün söylediklerimin istisnaları vardır ama ben genel den bahsediyorum

Alıntı:
Avukat,hakim ve savcıların gözünde bir dosyada maaşı kadar para alan kıskanılacak kişi,..

Hakim ve savcılar da hukuk fakültesi mezunu ve istedikleri yerde bu mesleği bırakıp daha çok para kazanacaklarına inandıkları avukatlık mesleğini yapmaya başlayabilirler.. Hem maaş insanın değerlendirilmesinde bir kriter olmamalı kesinlikle.. Eğer öyleyse suç fazla maaş alanda değil, o maaşta gözü olandadır zaten..

Alıntı:
Siz icra müdürleri ve katiplerinin çoğunun avukattan rüşvet almadıklarını söyleyebilirmisiniz adliyelerde rüşvet olaylarını hiç duymadınızmı

Rüşvet alan değil sadece veren mi suçlu??? Bunu iddia etmeleri bile kendilerini küçük düşürür!!

Yine de tabii bunların hepsini hakeden avukatlar var. Yolsuzluk peşinde koşan, masum insanların hakkını yiyen vs.. Bunlar üzücü. Ama yine de bunlar kişilik belirtileridir. Bu konuda genelleme yapılamaz kanısındayım.. Herkes ayrı bir kişiliktir çünkü, "o yolsuzluk yapıyor diye ben de yapayım" türünden düşünceler geliştirmek avukatlık mesleğinin değil, kişinin kendisinin saygınlığını düşürür.

Bu tür insanlar her meslekte var, insanların özünde var.. İsteyerek veya mecbur kalarak.. Ama var..

Ne yazık ki..