Mesajı Okuyun
Old 09-12-2009, 18:42   #5
emrahcevik

merhaba arkadaşlar,

ben istanbul barosunun hukuk ingilizcesi kursuna gidiyorum. kurs tüm hukukçulara açık. kurs başlayalı 1,5 ay oldu. hem ingilizce hem de kursla ilgili gözlemlerimi aşağıya aktarıyorum:

1) ingilizce veya herhangi bir dil zorlanmadan öğrenilmiyor.

2) zaman zaman yoğun ama mutlaka düzenli bir çalışma istiyor.

3) hukuk ingilizcesi işin kolay kısmı. çünkü sadece terimlerin ve hukukta sıkça geçen yapıların ingilizcesini öğreniyorsunuz. zaten o kavramlar sizde yerleşmiş olduğu için onların ingilizcesini öğrenmekte zorluk çekmiyorsunuz. örneğin muvazaa diye bir kavramın hukukta ne anlama geldiğini ve içinin doktrin, uygulama vs. tarafından nasıl doldurulduğunu biliyorsunuz. dolayısıyla bunun ingilizcesini öğrenirken zorluk çekmiyorsunuz. asıl zor olan genel ingilizce.

4) genel ingilizceniz ne kadar iyi olursa -dilbilgisi ve kelime bilginiz- hukuk ingilizcesini de o denli iyi yaparsınız.

5) eğer üstadım gibi yurtdışında eğitim almadıysanız ve ingilizce günlük yaşamınızın bir parçası değilse bol bol kitap okumanız gerekebilir.

6) son olarak; maalesef mekanik bir şekilde öğrenilmiş bilgi kalıcı olmuyor. öğrendiklerimiz, olabildiğince fazla okuyarak kalıcı hale geliyor. yani bireysel çabanız diğer tüm faktörlerden daha etkili olacaktır diye düşünüyorum.