Mesajı Okuyun
Old 14-06-2007, 13:42   #3
avmurat

Sayın meslektaşım, bu konuda tedbir kararı verileceğini zannetmiyorum.Dahası acaba bu konuda dava açabilir misiniz o da şüpheli.Çünkü yönetim kurulu kararlarına karşı, Koop.K.m.16 hariç olmak üzere öncelikle genel kurula itiraz ediliyor ve orada verilen karara karşı dava açılabiliyor.Yasada ayrık bir hüküm göremedim.Yargıtay'ın kararlarında da farklı uygulamalar var.Örneğin bir kararında genel kurula itiraz etmeden dava açılamayacağını belirtmişken (11.HD.18.09.1995-1995/5195-6430) başka bir kararında:"Dava konusu olayda yapılan işlem davacının şahsi hukukunu ilgilendirdiğinden, bu tür yönetim kurulu kararının iptalini mahkemeden isteyebilir" gerekçesiyle (11.HD.28.01.1999-8236/201) dava açılabileceğini belirtmiştir.Her iki olayda da yönetim kurulu üyesi, yönetim kurulu aleyhine dava açmıştır.Ancak HGK bir kararında başka bir nedenle açılan davada (Kişisel yönden ortağa doğrudan zarar veren yönetim kurulu kararlarının iptali davasının açıması gerektiği...) şeklinde karar vermiştir. (HGK 15.11.1989-11-425/591)
Yapmayı düşündüğünüz savcılık şikayetinde ise suçun işlendiği yerin yetkili olacağını düşünüyorum.Saygılarımla