Mesajı Okuyun
Old 21-10-2019, 20:05   #1
avturgayk

Varsayılan Katilma Alacağinin 3.kişiye Yöneltilmesi

Sayın Meslektaşlarıma bir soru sormak, görüş ve önerilerini almak istiyorum.
TARAFLARIN BOŞANMA DAVASI KESİNLEŞTİ. ( HENÜZ 10 AY OLDU)
EVLİLİK TARİHİ 2002 BOŞANMA TARİHİ 2019
Evlilik birliği için de eşlerden koca, 2016 yılında, karısının babasına air tamamen boş bir arsaya Temel den bir konut yapıyor. Konut anahtar teslimi bir inşaatçıya yaptırılıyor. Ve iş bu konutun tüm inşaat masrafları koca tarafından evlilik birliği içinde senetler ile ödeniyor ve resmi fatura da kesiliyor. yaklaşık dairenin maliyeti 200.000.00,TL 2016 yılında. ancak dairenin yapıldığı arsa, kadının babasına ait ve daire tamamlandıktan sonra tapunun koca ya da kadının adına tescil edileceği düşünülüyor.Ancak eşler 2 yıl boyunca bu daireyi müşterek konut olarak kullanmasına karşın, boşanma gerçekleşiyor. Aslında daire evlilik birliği için de eşlerin edinilmiş bir değeri, ancak tapu da tescil kadının babasının ( kayınbaba) adına kayıtlı. Burada kayınbaba lehine karşılıksız KAZANDIRMA söz konusu ve evlilik birliği için de edinilmiş maldan kayınbaba ( tapu onun adına olduğundan) yararlanmakta.
Şimdi ise soruma gelmek istiyorum; TMK 229 ve 241. maddelerinde düzenleme mevcut. katılma alacağının hangi şartlarda 3.kişilere yöneltileceği. Burada koca tarafından, kadına yönelik katılama alacağı davası açmak istiyoruz. Haliyle taşınmaz her ne kadar tamamen eşlerin evlilik birliği için de yapılmış olması tartışmasız ve belgeler ile sabit ise de, 3.kişinin de aile mahkemesinde açacağımız dava da davalı olarak mı göstermemiz gerekiyor, yoksa , davalı gösterilmeyip davanın kayınbabaya ihbarı ile, kadından katılma alacağının tahsili mümkün olmadığı ölçü de babasından mı 241. maddeye göre tahsili istenmeli
Daha önce böyle bir dava açmadım. Uygulamada da görmedim. Ancak TMK 229 ve 241. maddelerini yorumlarken yukarıda izah ettiğim yol ve yöntem ne derece sağlıklıdır, başka bir yöntem ve görüşü olan sevgili meslektaşlarımın öneri ve görüşlerini bekliyorum. öneri ve görüşlerin örnek yargıtay kararları ile desteklerseniz çok sevinirim. Şimdiden herkese çok tşk eder, saygılarımı sunarım.
avturgayk