Mesajı Okuyun
Old 16-10-2012, 17:18   #3
akrd61

Alıntı:
Yazan S Ömer Şimyek
Elbette ortada HMK açısından sahih bir dava dilekçesi olmadığından mahkeme 1 hafta kesin süre vererek dilekçenin yenilenmesini istiyor. Bayan Y bu süreyi çoktan kaçırmışken ve dolayısıyla davanın açılmamış sayılmasına karar verilmiş olduğu halde (bu konuda bilgisi yok) baromuzdan avukat talebinde bulunuyor
.

Değerli meslketaşım, HMK 119/2 gereği verilen verilen davanın açılmamaış sayılmamasına ilişkin karar usule ilişkin bir nihai karardır ve mahkeme bu karar ile davadan elini çeker .Bu kararlar kesin hüküm oluşturmaz ve süresi içinde her zaman yeni bir dava açılabilir.

Alıntı:
Yazan S Ömer Şimyek
1-Henüz görevlendirme yazısı bana ulaşmadı. Sanıyorum ki açılmış olan davanın devamında hukuki destek sağlanması için görevlendirildim. Bu durumda davanın yenilenmesi söz konusu olursa bürodan işlemler için ek yetki istemeli miyim?

Davanın yenilenmesi ortada verilmiş bir dosyanın işlemden kaldırılması karaı varsa söz konusu olur.Oysaki sizin davanızda HMK119/2 gereği davanın açılamamış sayılmasına karar verilmiş. Bu nedenle Adli Yardım bürosundan size yeni bir dava için görevlendirme gelecektir.