Mesajı Okuyun
Old 27-10-2010, 10:53   #2
Admin

Sayın Av.Oğuzhan Dayar,
Alıntı:
Yazan Av.Oğuzhan Dayar
Sayın Adminim bundan neden rahatsız oldunuz anlayamadım.
Adı üstünde, sohbet ediyoruz
Diğer internet forum sitelerinde işlerin sizin söylediğiniz gibi yürüdüğünü ben de biliyorum. THS'deki amacımız ise her konu başlığını sadece açıldığı konu ile ilgili tutmak ve bundan 10 yıl sonra BİLE o başlıkla ilgili bir anahtar kelimeyi Google'da arayıp THS'ye gelen kişinin o konu hakkında "dağılmış sohbetlerin" içinde kaybolmadan aradığını bulmasını sağlamak ve "referans niteliğinde" ona ışık tutacak bir bilgiye ulaşmasına yardımcı olmaktır. (Nitekim dikkat ederseniz o başlık da 2003 tarihlidir)

Şimdi gidip Google'da "Avukatlar esir kullanmadılar. Fakat efendileri de olmadı" yazınız. Google size 30.600 sonuç bulacaktır, fakat ilk sırada, yani Google'a göre bu sözle EN İLİNTİLİ ve EN FAYDALI konu THS'deki bu tartışma konusudur. Dolayısıyla Google bu sözle ilgili bilgi arayan kişilerin ilk önce bu konu başlığını okumasını öneriyor ve Google'ın bu konuda fikrini değiştirmemesi veya bu öneriye uyarak THS'ye gelen ziyaretçilerin "biz ne aradık, onlar ne anlatıyor" dememesi için benim forum yöneticisi olarak görevim de bu konunun SADECE bu söz hakkında bilgi veren tartışmalara özgülendiğinden emin olmaktır.

Bu konu altında bazı üyelerimiz ilgisiz konulardaki şikayetlerini yazarlarsa, konu konuyu açar ve dağılırsa, bir üyemiz forum yöneticisinin uyarısını sorgularsa, bir başkası ona yanıt verirse, forum yöneticisi niçin konunun dağılmamasını gerektiğini bu konu içinde anlatmaya kalkarsa konu referans niteliğinde yararlı bir başlık olmaktan çıkar, diğer internet forum sitelerindeki forum üyelerinin "canının istediğini" yazdığı ve tatmin olduğu ama arama motorlarından gelen binlerce okuyucunun ise hayal kırıklığına uğradığı bir şekle dönüşür. THS'de böyle olmasını istemiyoruz ve bu konudaki kararlılığımız da 30.600 "ilgili" sayfanın olduğu bir konuda Google'ın ilk bizim sitemizin ziyaret edilmesini önermesini sağlıyor.

Evet, neticede bir forum içindeyiz, ansiklopedi sitesi değiliz ve başlıktaki konu yorumlanır veya tartışılırken, zaman zaman başka konulara değinilmesi veya konunun bazen rayından çıkması kaçınılmaz olabilir. Keza THS'deki 48.548 forum konusu içinde de bugüne kadar herşeyi mükemmel şekilde düzenleyememiş veya kontrol altında tutamamış olabiliriz, bazı başlıklarda burada yazdığım ilke ile uyuşmayan kontrolden çıkmış tartışmalar olabilir (bu nedenle lütfen kötü örnekleri emsal göstermeyiniz ) ancak bu mesajda arz etmeye çalıştığım THS forumun yönetiminin forum konularının dağılmaması noktasında "genel" duruşunun ve bakışının nasıl olduğudur.

Bu nedenlerledir ki, THS forum yönetimi konuların "başlıkla sınırlı" kalması, fazla dağılmaması, o konu dışında bir konunun aynı başlıkta tartışmaya açılmaması, mesleki alanlarda yer alan ciddi bir konuysa mizaha kaymaması (veya tersi: lokalde yer alan genel sohbet tarzı bir konuysa ciddileşmemesi) vs konularında fazlasıyla hassasiyet gösteriyor.

Bir başka somut örnek üzerinden konuşayım: 2007 yılında hukuk ve felsefe alanımızda futbol maçında "futbol topunun zilyetliği kime aittir" diye bir konu açıldı (Bakınız). Bu konu yazarı tarafından "eğlenceli sohbetlerin yapıldığı" Site Lokalimizde DEĞİL, "Hukuk Felsefesinin" konuşulduğu Hukuk ve Felsefe alanında açıldığı için konuyu "ciddi" kabul ettik ve bu şekilde tartışılmasını istedik. Konu tartışılırken önce yavaş yavaş, sonra da kartopunun çığa dönüşmesi hızıyla mizaha kaymaya başladı ve çok eğlenceli ve okuması keyifli ancak başlığın ve forumun amacının dışında mesajlar gelmeye başladı. Bunun üzerine konuyu ikiye böldük ve aynı başlıklı benzer bir konuyu (bakınız) Site Lokali içinde açıp, "eğlenceli" mesajları buraya taşıdık ve mizahın burada yapılmasını, felsefi yorumların ise diğer tarafta kalmasını arzuladık. Burada amacımız konunun eğlenceli yanının tartışılmasını engellemek değildi, sadece Hukuk ve Felsefe alanında yer alan bir mesajın "ciddi" kalmasını sağlamak ve eğlenceli sohbetin de olması gerektiği yerde yani mesleki alanların dışında (Site Lokalinde) devam etmesine yardımcı olmaktı.

Bu tutumu diğer mesleki konular da sürdürmeye çalışıyoruz. Bir mesleki alanda, hukuki bir konu ciddi olarak tartışılırken, zaman zaman içine esprili mesajlar da girebilir, buna töleransımız olduğunu düşünüyorum. Ancak o esprili mesaja bir başka esprili karşılık yazılırsa, daha sonra ona da bir başka şaka yapılırsa, 20 mesaj sonra bir bakıyorsunuz "Anayasa Mahkemesinin Görevleri" konulu bir başlık Cem Yılmaz standup'ına dönüşmüş ve bu başlığı Google'da arayıp "Türk Hukuk Sitesi" ismini gördüğü için buraya girmiş bir akademisyen ziyaretçimiz de arkasına bakmadan kaçmış (ve elbette bir sonraki hukuk aramasında da THS'de yer alan konulara tıklamamayı zihnine kazımış). Anayasa Mahkemesinin Görevleri konusunda hoş esprileriniz mi var, hiç sorun değil, lütfen Site Lokalindeki ilgili bir başlık altında bunları yazınız veya arşivlenmesi gerekmeyen sohbetler için açtığımız Konusuz Hoş Sohbetler alanımızda dilediğinizce paylaşınız ancak Anayasa HÇG içindeki bir başlığa lütfen yazmayınız.

Forum yöneticilerinin uyarı ve hatırlatmalarının o konu içinde yanıtlanmamasını isteyen Forum Kurallarımızın 6. maddesinin varlığının en önemli gerekçelerinden biri de yine aslında konuların dağılmaması çabamızdır. "Avukatlar esir kullanmadılar. Fakat efendileri de olmadı" başlığı altında stajyer avukatların sorunlarının konuşulmaması yönünde bir uyarı yaptığım zaman amacım konunun dağılmasını engellemektedir. Eğer siz benim bu uyarımı o mesaj altında sorgularsanız, ben sizin cevabınıza cevap yazarsam, benim cevabıma uyardığım üye mesaj yazarsa, onun cevabına bir başka forum yöneticisi karşılık verirse, 20 mesaj sonra bir bakmışsınız o forum başlığı da bu tarihi sözle ilgisiz hale dönüşmüş ve THS forum yönetimini ve kurallarını tartışır hale gelmiş. İşte o nedenledir ki, forum kurallarımızın 6. maddesi de forum kurallarını, site hakkında görüşleri ve eleştirileri, forum yöneticilerinin işlem ve uyarılarını ilgisiz konular içinde tartışılmasına engel olmakta ve bunların tartışılması isteniyorsa Site ve Forum Yöneticileri ile İletişim alanının kullanılmasını talep etmektedir.

Bu kadar uzun yanıt yazdığım için kusura bakmayınız ancak THS forum yönetiminin konuların dağılmaması konusunda neden bu kadar hassasiyet gösterdiğini, neden mesleki alanlarda mizaha veya genel sohbete fazla izin vermediğini ve neden site kuralları ve yönetici işlemlerini doğrudan yönetici mesajının olduğu konu altında tartışmadığını detaylı olarak arz etmek istedim, zira bu uzun süredir açıklamak istediğim bir konuydu.

Bu uzun mesajı özetlemek gerekirse: Diğer internet forumlarının bu şekilde çalışmadığını biliyorum ama THS olarak bizim amacımız her konu başlığında -mümkün olduğunca- konuyla doğrudan ilgili, (mesleki bir konuysa) ciddi, yararlı, referans niteliğinde, 10 yıl sonra o konuda bilgi arayacak bir ziyaretçiye faydalı olacak mesajlara ev sahipliği yapmaktır. Bir diğer deyişle amacımız klasik ve civarımızda binlercesi bulunan alışılageldik bir forum sitesi OLMAMAKTIR! THS'yi ve forum kurallarımızı bu şekilde değerlendirir, şahsına münhasır kabul eder ve diğer forum tabanlı siteler ile bu anlamda kıyaslamazsanız site olarak duruşumuzu anlamak daha kolay olacaktır diye düşünüyorum.

Yukarıdaki açıklamaların ışığı altında bu başlıkta da sadece "THS forum konuları niçin dağılmamalıdır, konunun konuyu açmasına niçin müdahale ediliyor" meselesinin konuşulmasını rica ediyorum.