Mesajı Okuyun
Old 01-03-2002, 23:45   #1
unity100

Varsayılan Kat Mülkiyeti Ve Evcil Hayvan Beslenmesi

Türk hukukunun kat mülkiyeti kanununa tabi bir daire içerisinde evcil hayvan beslenmesine yaklaşımı nedir? Yakın zamanda kat malikleri kurulunda "dairelerde kedi köpek gibi hayvan beslenmeyecektir diye bir karar alınmış. Konuyu araştırdığımda şunu öğrendim ki Kat mülkiyeti kanununda evcil hayvan beslenmesine karşı bir madde yok. Fakat kmk'da kat malikleri arasındaki ilişkileri kat malikleri kurulu düzenler diyor. Ama bir yandan bu tür kararlar Kat malikinin mülkiyet haklarına da tecavüz ediyor. Kmk kat malikine başkalarını çekilmez derecede rahatsız etmediği müddetçe, dairesi içerisinde egemenlik tanıyor. Tabii ki diskotek bar pavyon sinema gibi yerlerin açılması izine tabi. Sözkonusu durumun ortaya çıkması durumunda ise rahatsız eden ve rahatsızlık duyan kişiler arasındakı anlaşmazlığı çözmeye mahkemeler yetkili. Kat malikleri kurulunca Apartman yönetim planına geçirilen maddeler bütün kat maliklerini bağlıyor ama bu durumda dahi malikin mahkemeye başvurarak herhangi bir maddeye itiraz etme hakkı var. Şu an ben de evimde bir kedi besliyorum. Herhangi bir kimse rahatsızlık belirtmiş değil zaten kararı vekaleten oy çokluğuyla alan yönetim kurulu da kararın benimle ilgisi bulunmadığını şikayet olmadığını söyledi. Fakat, yönetim planına geçirilmiş bir şeye aykırı şekilde davranmam da kanuni değil. Acaba bu karara mahkemeye başvurarak itiraz etmeli miyim?

10-03-2001 16:23:36