Konu: Yeni Anayasa
Mesajı Okuyun
Old 13-08-2007, 12:23   #17
Veysel

Sayın Zabunoğlu ve Sayın Seyda ;

Dokunulmazlıkla ilgili yaklaşımınızı ve düşüncelerinizi saygı ile karşılıyorum. Tamamına katılmasam da bir karşı düşünce olarak, en azından rüşvet, yolsuzluk, zimmet, kaçakçılık, ekonomik çıkar ilişkileri vs. konularda bir sınırlama getirilmesi, toplumsal beklentileri karşılama açısından önemli bir adım olacağını düşünüyorum.

Sayın Erkanaga ;

Ekonomik sistemlerin hangisinin makbul ve o ülke şartlarına uygun olduğu pembe tablolarla ve ekonomist köşe yazarlarının empozeleri ile değil, ancak bu ekonomik sistemlerin sosyal sonuçlarına ve toplam yararlarına bakmamızla mümkün olur. Görmek, iyi okumak ve iyi anlamak kaydı ile… Anayasa, halen yürürlükte olan Anayasa. Yani “devletçilik” ilkesinin halen var olduğu… Yapılan özelleştirmeler ortada. Bunların ekonomik ve sosyal sonuçları da … Demek ki devletçilik ilkesi kapitalist ekonominin önünde engel değilmiş. Şahsi düşüncem bu yönde… Konuyu dağıtmamak için bu konuda fazla yorum yapmak istemiyorum.

Diğer taraftan, Türkiye’ de çoğu zaman olaylar kendiliğinden gelişmez. Hele tesadüflere hiç yer yoktur. Yeni Anayasa taslağında çıkarılan ve değişen sadece Atatürk devrim ve ilkelerinin olmadığı herkesin malümudur. Prof. Zafer ÜSKÜL’ ün milletvekili seçilir seçilmez ve bu çalışmanın içinde olan diğer Anayasa hukukçularının “renksiz ve sivil bir anayasa” dan söz ederek, “Bir ideolojiye angaje olan anayasa çağdaş ve demokratik olamaz. Yeni anayasada Kemalist ideoloji olmayacaktır.” şeklinde ve buna benzer açıklamaları daha ilk günden toplumu kutuplaşmaya sevk etmiş, yeni Anayasa taslağındaki varsa olumlu değişiklikleri de gölgede bırakmıştır. Toplumdaki hassasiyetler nedeniyle geçen zaman sürecinde tüm eleştiriler ve konuşmalar bu noktada yoğunlaşmıştır. Oysa üzerinde durulması gereken ve yeni metinde görmek istediğimiz bir çok konu var ki bunlardan bazıları Siyasi partiler yasası, ülke barajı, dokunulmazlık, Yapılan son değişiklik nedeniyle Cumhurbaşkanının yetkileri ve son zamanlarda ortaya çıkan mevcut anayasadaki boşluklardır. Şu an aklımıza gelmeyen (kendi adıma söylüyorum) nice konular da arada kaynamıştır. Ya da bunlar bilinçli olarak gündeme getirilmemektedir. Hemen her partinin taahhütleri arasında yer alan Siyasi partiler yasasındaki olası değişikliği , (-ki bence en önemlisi milletvekili seçilmek için ön seçim şartı) milletvekillerini ve partiyi Genel başkan diktasından kurtaracak önemli bir değişiklik olarak görüyorum. Aynı zamanda parti içi demokrasinin işlev kazanması açısından da… Bakalım yeni tasarıda bu değişiklik kendine yer bulabilecek mi?

Ülke barajının makul bir orana düşürülmesi halkın iradesinin parlamentoya daha sağlıklı yansımasında önemli rol oynayacaktır diye düşünüyorum. Burada da "siyasi istikrar” kelimesinin arkasına sığınmadan…

Bir diğer konu ;

Mevcut Anayasadaki başlangıç bölümünde geçen,

“Türk Vatanı ve Milletinin ebedî varlığını ve Yüce Türk Devletinin bölünmez bütünlüğünü belirleyen bu Anayasa, Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu, ölümsüz önder ve eşsiz kahraman Atatürk’ün belirlediği milliyetçilik anlayışı ve O’nun inkılâp ve ilkeleri doğrultusunda; “

Yeni Anayasa metninden çıkarılıyor ise, Yürürlükte olan Anayasanın aşağıda geçen ve tarafınızca da bilindiği gibi 2 nci maddesi ;

MADDE 2. – Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, (burada ve başlangıç bölümünde geçen temel ilkelerden biri de Atatürk devrim ve ilkeleridir.) demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk Devletidir.

Şeklindedir. 4 ncü maddesi ise ;

MADDE 4. – Anayasanın 1 inci maddesindeki Devletin şeklinin Cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, 2 nci maddesindeki Cumhuriyetin nitelikleri ve 3 üncü maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez.

Hükmüne amirdir.

Hukukçu değilim. 4 ncü maddeye rağmen altını çizdiğim ifadeler nasıl değişecektir, metinden nasıl çıkarılacaktır? Sizce değiştirilmesi teklif edilebilir mi? Varsayalım ben yanlış yorumluyorum ve oldu. Acaba altını çizdiğim ifadelerin yerini (eskisinin özünü bozmadan) nasıl bir ifade almıştır veya almalıdır?

Saygılarımla.