Mesajı Okuyun
Old 29-01-2020, 14:11   #1
Konuk

Varsayılan yoksulluk nafakası kesin hüküm ve ağır hak ihlali.

Boşanma davamız iki sene öncesinde sonuçlandı. Eşit kusurlu bulunduğumuz için eski eşimin bana verdiği maddi zararlar tazmin edilmedi. Devlet memuruyum ve eski eşim ile evlendiğimiz tarihte herhangi bir borçlanma durumum olmadığı halde, evlilik birliğimiz sürecinde sadece bir kaç yıl içerisinde eski eşimin sübut olarak kanıtladığımız ekonomik şiddetleri sonucunda maaşıma icra işlemi konulmuştu. Dava sürecinde hem tanıklarımız ve hemde maddi delillerimiz ile eski eşimin bana ekonomik şiddet uyguladığını somut olarak ispatladık. dava sürecinde cüzzi bir miktar bana nafaka bağlandığı halde dava sonunda bu nafaka da kaldırıldı. üstelikte kesin hüküm verildi. Ancak dava sonunda maaşımdaki icra işlemi halen devam ettiği için zor geçim koşulları içerisinde maddi durumumu düzeltemedim ve ekonomik özgürlüğümü tamamen kaybettim. bu da yetmiyormuş gibi davanın vekalet ücreti de bana yükletildi ve ben icralı maaşımla zaten geçimimi çok zor sağlamaya çalışırken bu kez de bu evlilik birliği sonunda ve yüzünden ikinci bir icra işlemi maaşımda başlatıldı. Ben yoksulluk nafakası talepli bir dava açtım. Davada tüm olanları somut belgelere dayandırırak izah ettim. Ancak ilgili yerel mahkeme sosyal ve ekonomik durum araştırması dahi yapmadan nafaka konusunda kesin hüküm verildiği için davayı reddetti. Şimdi istinafa gideceğim. ama hiç umudum yok. sadece şunu sormak istiyorum . Kanunlarda boşanırken kadının maddi ve ekonomik olarak gücünü kaybetmemesi, yaşam standardının düşürülmemesi yönünde hükümler varken somut olarak ispatlı bu kadar zararıma rağmen boşanma sonucunda fakirlik ve yoksulluk durumuna düşürüldüğümü maddi ve somut olarak ta ispatladığım halde Hukuki ve menfi yol ile kaybettiğim ekonomik özgürlüğümü ve buna neden olan kişiden zararlarımın tazminini almam, ya da en azından bana yoksulluk nafakası bağlanarak bir nebze dahi olsa maddi açıdan bir nefes alabilmem için hukuki bir zemin yokmu ? kanunların kadınlar yanında olduğu kesin ancak bazı kararlar kesinlikle erkeğin yanında .