Mesajı Okuyun
Old 08-12-2007, 11:52   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

İlk sorunuzu tam olarak anlayamadım. İlk eşinden boşanmasına ilişkin mahkeme kararının Türkiye'de tanınıp tanınmadığını mı merak ediyorsunuz yoksa bu boşanmanın ABD'de de geçersiz olmasından mı endişe ediyorsunuz? Eğer eşiniz aynı zamanda Türk vatandaşı ise Türkiye'deki nüfus müdürlüklerinden eşinizin nüfus kayıt örneğinin çıkarılmasını isteyebilirsiniz. Bu durumda önceki evliliği ve boşanma kararıyla ilgili bilgiler görüncektir. Bunu yapamıyorsanız kendi nüfus kayıt örneğinizi isteyerek evlilik durumunuza bakabilirsiniz. Ayrıca bu konuda size yardımcı olmamız için ABD'de nerede, nasıl evlendiğinizi kısaca açıklamanız yararlı olacaktır.

İkinci sorunuz bakımından Türkiye'de şu anda bir ikametgahınız varsa ikametgahınızın bulunduğu ildeki aile mahkemesinde boşanma davası açabilirsiniz. Ayrıca boşanma davasıyla birlikte nafaka ve tazminat da isteyebilirsiniz.

Eğer Türkiye'de bir ikametgahınız yoksa Türkiye'de şu anda geçici de olsa oturduğunuz yerde boşanma davası açabilirsiniz. Ancak Türkiye'de ikametgahınız olmadan Türkiye'de boşanma davası açmanız halinde nafaka ve tazminat isteyemezsiniz. Nafaka ve tazminatı ABD'de açacağınız bir davayla isteyebilirsiniz. Bunun nedeni ikametgah olmadığı halde Türk vatandaşlarına kişi halleriyle ilgili Türkiye'de dava açabilme olanağının tanınmasıdır. Ama nafaka ve tazminat kişi hallerine girmediğinden bu istisna kapsamında değildir.

Boşanma kararı verildikten sonra bunun ABD'de tanınmasını istiyorsanız ABD yasalarına uygun olarak ABD'de tanıma isteminde bulunmanız gerekiyor.

Haklarınızı güvenle kullanabilmeniz için bir avukattan yardım almanızı, mali gücünüz elverişli değilse bulunduğunuz yerdeki baronun adli yardım birimine başvurmanızı öneriyorum.