Mesajı Okuyun
Old 13-11-2013, 18:44   #5
siloos

YAZILIM VE SÜREÇ PATENTLERİ

Ne yazık ki, bizim yasamız da AB paralelinde yürüyor ve çok önemli bir avantajımızı
ortadan kaldırıyor. Bizim sermaye birikimimiz zayıf, risk sermayemiz hiç yok. Yani,
bir buluşu hayata geçirme konusunda büyük dezavantajlarımız var. Öte yandan, eğitimli
hem de kalitelisinden işsizimiz de bol. O halde; hayata geçirilmesinde çok az yatırıma
gerek bulunan yazılım ve süreçler konusunda patent vermeyi neden reddediyoruz? Bunlara
olanak tanısak ve hatta teşvik etsek ne kaybederiz? Hiç olmazsa bu nitelikte buluş
yapabilenlerin ABD ile ortaklıklar kurmaları, buluşlarını orada pazarlamaları mümkün
hale gelirdi. Şu anki uygulamayla olacakları tahmin etmek güç değil. Benim gibi, bu
alanda buluşu olduğuna inananlar doğrudan ABD ye başvuracaklar.

İşin ilginç ve nahoş tarafı, TPE nün kendi kendisini çok kötü ve yanlış bir biçimde
EPO ya mahkum kılmış olması. Çok değil, 2 yıl önce, tarama ve buluş aşaması arama
basamakları için uluslararası başvurunuzun USPTO ya gönderilmesini isteyebiliyordunuz.
Artık bu da mümkün değil. Yani, hilkat garibesi bir biçimde, isterseniz doğrudan
USPTO ya başvurabiliyor, fakat TPE üzerinden başvuramıyorsunuz. 'Ne yapalım, sen de
öyle yap' denebilir; fakat bu durum sizi kendi devletinizin desteği ve güvencesinden
yoksun bırakıyor. Patent ofislerinin dürüstlüğünden ve iyi niyetinden kuşku duymak
için somut bir neden yok; ancak, kendi ülkemde kayıt altına alınmamış bir başvuruyu
ilk kapı olarak ABD ye yolladığımda ayrımcılığa maruz kalmayacağımı nerden bileceğim?
Kaldı ki, patenti aldığımı varsayalım, ABD de koruyabilirken, kendi ülkemde koruma
alamayacak mıyım? Ola ki işim büyüdü ve yanımda çalışanlardan biri patente konu
yöntemi kullanan bir başka yazılım üreterek kendine şirket kurdu; ne olacak?

Sayın Meslektaşım Hekimbaşı, özel ilgi alanı olduğunuzu duyunca size ayrıca sorma gereği duydum.
Az önce cep telefonu yazılımları ve ayrıca internet üzerinden de uygulaması olacak programların patentinin nasıl alındığına dair yeni bir konu açmıştım. araştırmaya devam ederken yazdıklarınızı okudum. ancak eski tarihli olması sebebiyle özel ilgi alanınız olan işbu konuda mevzuattaki değişikliklerden haberiniz vardır diye düşünüyorum. zira sizin bu yazdığınızdan yazılımların türk kanunlarına göre patentinin yapılamadığını anlamakatıyım. ancak dün araştırma yaparken belli başlı yazılımlarla ilgili patent alınabildiğini okumuştum. çok açıklayıcı bir yazı değildi ve ne yazıkki detaylı olarak buraya yazmak için şuanda tekrar araştırdığımda söz konusu bilgiye ulaşamadım.
benim sorum yeni açtığım konuda da aynı olacak şekilde; cep telefonu prgram yazılımları ve internette kullanılabilecek faydalı programlara ait yazılımların patenti için nereye nasıl başvurmak gerek?
umarım bu konu hakkında da bilginiz vardır.
şimdiden teşekkürler.