Mesajı Okuyun
Old 05-04-2012, 16:54   #11
Av.Gök

Varsayılan Yabanci Para Alacaklari

Meslektaşlarım merhaba.Öncelikle herkesin avukatlar gününü kutlarım. Çok önce açılmış bir konu ancak ben daha yeni vakıf oldum.
Elimde mahkemece verilmiş yabancı para üzerinden hükmedilmiş bir ilam var. Kararda da aynen 26.05.2010 temerrüt tarihinden itibaren devlet bankalarınca 1 yıl vadeli dolar bazında açılmış mevduat hesabına uygulanan en yüksek faizin işletilmesine diyor. Bankalar her yıl bu oranı belirliyor ve bunu merkez bankasına bildiriyor.Diğer arkadaşın bahsettiği merkez bankasının sitesinde yayımlanmış olan oranlar evet diğer tüm bankaların bildirmiş olduğu oranların azami ve asgari oranıdır. Yargıtay bu oranların uygulanamacağını zaten söylüyor. Ben de Vakıfbank'a gittim ve 2010 yılından itibaren uygulanan faiz oranını istedim.Ancak şube,geçmişe yönelik göremediklerini söyledi. Genel müdürlükten öğrenebileceğimi söyledi. Ama Ankara'ya gitmem gerekiyormuş, onu da belki bilgi verirler. Elinde geçmişe yönelik vadeli dolar hesapları için açılmış faiz oranları olan varsa gönderirse sevinirim.Ben şimdi ilamı veren mahkemeden bu hususta tüm devlet bankalarına müzekkere yazması için dilekçe vereceğim. Başka türlü bir çözüm aklıma gelmiyor.
Herkese iyi çalışmalar dilerim