Mesajı Okuyun
Old 29-06-2003, 00:21   #15
A.Turan

Olumlu

Değerli meslektaşlarım,
Ben de uzun yıllar boyunca adli tatilin gerekli olup olmadığını hep düşünüp durdum. Adli tatilin gerekliliği tartışılırken konu davaların uzaması noktasında toplanmaktadır. O halde sorun davaların uzaması ise Adli tatil davların uzamasının nedenlerinden sadece biri olarak değerlendirilebilir. Öncelikli sorunumuz davaların uzamasını önleyici ve hep söylenipte bir türlü yapılmayan davaların süratli bir şekilde sonuçlandırılmasını medyatik deyimiyle adaletin hızlandırılması sorununu tartışmalıyız.
Öncelikle yargının hızlandırılmasını isteyip istemediğimiz noktasında kararlı olduğumuza tam olarak inanmıyorum. Bu konuda Adalet Bakanlığı, Yargıtay, Danıştay ve TBB ile yerel mahkemeler hakim ve savcılarından seçilecek bir delegasyon tarafından bir adalet ve yargı şurası toplanması gerektiği kanatindeyim. Burada öncelikle yargının yavaş işlemesinin temel sebepleri belirlendikten sonra ittifakla yargının hızlandırılmasına karar verilmelidir. Şu sıralar gündemde olan sadece yasal düzenlemelerde yapılan bir takım degişikliklere abartılı biçimde yargı reformu denmesini de alaycı bir gülümsemeyle karşılıyorum. Bu işin çilesini çekenlerin, hamurunu yoguranların hiç bir katkısı olmadan sözümü mazur görünüz fil dişi kulelerde oturan gerçek yaşamdan uzak, duruşma salonu önünde beklemenin ne demek olduğunu bilmeyen hukuk diplomalı bir zevat tarafından yargı reformunun gerçekleştireleceğine inancım yoktur. Öyle sanıyorumki, bu soruna el atılırsa bundan sonra adli tatilin gerekliliğinin tartışılmasının bir anlamı olacaktır. Yoksa sayın Adil Giray Çelik"in belirttiği gibi bu kadar tatilin arasında adli tatilin lafı bile olmaz.
Bu arada sayın aristo nun Türkiye"yi şampiyon yapmasına katılmıyorum. Zira İran"da daha fazla tatil var:-)