Mesajı Okuyun
Old 08-02-2018, 18:40   #1
ALAHUKUK

Varsayılan Taşeron İşçi - Askerlik nedeniyle Fesih - KHK Kapsamına Alınmama Nedeniyle Açılacak Dava

Meslektaşlarım Merhaba. Bir hususu danışmak istiyorum. Müvekkil bir kamu kurumunda taşeron işçi olarak çalışmakta iken askere giderek işinden ayrılıyor. Askerlik dönüşü 4857 sayılı Kanunu'nun 31 inci maddesi gereği (Herhangi bir askeri ve kanuni ödev dolayısıyla işinden ayrılan işçiler bu ödevin sona ermesinden başlayarak iki ay içinde işe girmek istedikleri takdir­de işveren bunları eski işleri veya benzeri işlerde boş yer varsa derhal, yoksa boşalacak ilk işe başka isteklilere tercih ederek, o andaki şartlarla işe almak zorundadır. Aranan şartlar bulunduğu halde işveren iş sözleşmesi yapma yü­kümlülüğünü yerine getirmezse, işe alınma isteğinde bulunan eski işçiye üç aylık ücret tutarında tazminat öder) şirkete başvuruyor ancak talebi reddediliyor ve akabinde aynı pozisyon için 3 işçi istihdam ediliyor ve bu 3 işçi 3 ay sonra KHK ile kadroya alınıyor. Müvekkil ise onların kadroya alınmasından 20 gün sonra aynı şirkette işe başlatılıyor ancak KHK döneminde çalışmadığı için maalesef kadroya alınamıyor. Bu durumda ne gibi bir dava açmam gerektiğine karar veremedim. İdare mahkemesinde idari işlemin iptali davası mı açmalıyım (müvekkilin işe başlatılmaması işlemi hukuka aykırı olsa da hukuki şartları sağlamaması sebebiyle kadroya alınmaması işleminin hukuka uygun olduğunu düşünüyorum.) yoksa maddi ve manevi tazminat davası mı açmalıyım?? acil yardıma ihtiyacım var.