Mesajı Okuyun
Old 04-10-2011, 01:30   #1
av.elfida

Varsayılan Kamulaştırmasız El Atma Nedeni İle Tazminat -Arsa-Emsal Karşılaştırması Usulü

Dava konusu ettiğimiz taşınmaz arsa niteliğindedir. Yargıtay kararlarına göre arsalara emsal karşılaştırması yolu ile değer biçilir. Değer tespit edilirken özel amacı olmayan (örneğin ticari olmayan) ve dava konusu taşınmaza yakın yerde olan,benzer yüzölçümlü, yakın tarihli satışlar emsal olarak alınmalıdır. Emsal satışlar ancak tapudan edinilebilinir kanımca. Tapudan mahkeme emsal satışları istedi verilen cevaplarda değerler tapu harç ve masraflarından kurtulmak için çok düşük gösterilmiş. Keşif kararı verildi. Emsal konusunda yukarıda bahsettiğim sıkıntıları aşabilmek için taşınmazın gerçek piyasa değerinin tespit edilebilmesi için,bilirkişilerden birinin emlak bilirkişisi olmasını talep ettim hakim de bunu kabul etti ayrıca keşif gününe kadar emsal araştırması yapmak için süre talep ettim.
Sıkıntım şu ki tapuya emsal araştırmaya gittiğimde tüm satışlarda değerler çok düşük gösterilmiş olacak. Bu sıkıntıyı aşmanın bir yolu var mıdır? Özellikle bu davalarda tecrübesi olan arkadaşlara soruyorum. Taşınmazın değeri belirlenirken bilirkişiler piyasa değerine hükmedebiliyor mu? Sadece tapudaki emsal satışları esas aldıklarını sanmıyorum. Bu konuda yorum ve görüşlerinizi bekliyorum. Saygılar..