Konu: Sahte Kimlik
Mesajı Okuyun
Old 08-08-2008, 12:35   #7
Av.YBayrak

Sayın Umutlaw,
Sanıyorum yazımın ilk paragrafını iyi irdelemeden düşünce belirttiniz. Profilinizde hukukçu olduğunuzu belirttiğinizden avukat olmayabileceğinizi düşünerek belirtmek istiyorum, soruyu yönelten meslektaşım hukukçuluğun bir adım ilerisinde yani avukat. Avukatın danışanla görüşmesinin bir içeriği vardır ve sonunda da bu görüşme tutanağını imza ile teyid ederler. Bir suretini de görüşmeci alabilir. Eğer aydınlatılmadığı bir husus olursa avukatın sorumluluğuna neden olur. Ancak, tüm bilgilendirmelere rağmen söylediklerinin, sunduklarının aksi bir durum ortaya çıkarsa bu onun, yani görüşmecinin-müvekkilin sorunudur. Yine hukukçuluğun bir adım ilerisi olan avukatlıkta karşı taraf ile kendi müvekkili-danışanı arasındaki hakları denkleştirmek, karşı tarafın haklarını korumak avukatın işi değildir. Avukatlık kanunu avukata kendi danışanının haklarını, kendi tarafının haklarını korumayı zorunlu tutmuştur. karşı taraf da başka bir avukatla yada avukatsız kendi haklarını ve menfaatlarını savunacaktır. İşin ortasında yani karar verme durumunda olan ve denkleştirmek gerekiyor ise onu da yargıç yapar. Avukatlık yasasını okuduğunuzda göreceksiniz ki avukat, bir hususta kendisine danışanın bile karşı tarafına bilgi dahi veremez, karşı tarafın avukatı ile görüşebilir.
Çalışmalarınızda başarılar dilerim.