Mesajı Okuyun
Old 03-08-2006, 00:01   #1
lawforall

Mesaj Anayasal denetim

Ben foruma yeni kaydolmuş bir hukuk faküktesi öğrencisiyim. HSYK ve YAŞ kararlarının anayasal denetim dışında olması ile ilgili açılmış herhangi bir konu başlığı göremedim, yanılıyor da olabilirim.. Ancak bu konunun önemli olduğunu düşünüyorum:

Anayasanın 125. md sinin ilk fıkrasında; 'idarenin her türlü eylem ve işlemlerine karşı yargı yolunun açık olduğu' açıkça hükme bağlanmıştır.

Ancak bildiğiniz üzere YAŞ VE HSYK kararları, bunun yanında C.başkanının devlet başkanı sıfatıyla yaptığı eylemler ve işlemler, OHAL KHK ları, OHAL kararları anayasal denetim dışında kalmaktadır.

YAŞ kararlarının, anaysal denetime tabi olmasının askeri disiplini zayıflatabileceği yorumunu yapmıştı MGK. AİHM de bu gibi kurumların kendine has bir hiyerarşik yapısı olduğundan bahsetmiş ve MGK'nun kararına paralel bir karar vermişti.

HSYK ise aynı şekilde anayasal denetim dışındadır. Adalet Bakanının başkan olduğu ve müsteşarın da tabii üyesi olduğu, hakimlerin savcıları denetleyen müfettişlerin de Adalet Başkanı tarafından atandığı bir kurulda yürütmenin yargı üstündeki gücü çok açıktır. Ve bu kurulun verdiği kararların anayasal denetiminin olmaması bu gücü daha da arttırmaktadır.

Kanaatimce Anayasal denetim, Hukuk devletinin omurgasıdır. Anayasal denetimin olmadığı bir ülkede, hukuk devletinden değil, ancak yasa devletinden bahsedilebilir.

Siz değerli hukukçularla aynı görüşü paylaştığımı düşünüyorum ve yorumlarınızı bekliyorum.