Mesajı Okuyun
Old 23-07-2009, 10:11   #1
Av. Taner BAŞ

Varsayılan UYAP'tan yararlanamamak.

Kişisel kanaatimce avukatların UYAP ekranını sadece izleyici olarak kullanabilmesi UYAP’tan alınabilecek verimin çok düşük seviyede kalmasına neden oluyor.

Örneğin şu an icra daireleri; trafik kaydı sorgulamasını UYAP üzerinden kendileri yapıyorlar. Personel sayısının yetersizliği, portalda yaşanan tıkanmalar,internette yaşanan problemler; UYAP’ın veri aldığı ana bilgisayarlardaki geçici problemler bir araya geldiğinde sistemin çok verimli olarak işleyebildiğini söylemek şu an için çok zor.

Elimizde 400 icra dosyası varsa; bu dört yüz dosyada ayrı talep açıp memurun önüne koyduğumuzda onun kayıt sorgulaması da yukarıda bahsettiğim nedenden çok büyük mesai gerektiriyor.

UYAP avukat portal özellikle mesai saatleri bitiminde çok verimli ve hızlı çalışıyor. Ben genel de bu saatleri tercih ediyorum. İcra takibi açarken; borçlunun vatandaşlık numarasını da bir çok zaman e-takip talebi ile verdiğimizden sistem de borçlu vatandaşlık numarası ile birlikte görünüyor.

Önerim şudur ki; takibe koymuş olduğumuz, esas numarası almış olan ve sistemde vatandaşlık numarası ile kayıtlı olan borçlunun üzerine araç kaydı olup olmadığını UYAP avukat portal üzerinden; sadece borçlunun icra dosyasında ve o borçlunun vatandaşlık numarası ile sorgulayabilme hakkı bize tanınırsa; icra dairelerinin iş yükü büyük ölçüde azalır diye düşünmekteyim.

Böylelikle 400 ayrı dosyaya 400 ayrı talep açacağımıza; sadece tespit ettiğimiz ve var olduğunu bildiğimiz araç kayıtları için talep açarak hem kendi iş yükümüzü hem de icra dairelerinin iş yükünün azaltılabileceğimizi düşünüyorum.

Konu hakkında fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

(Uyap Avukat ekrarnını şimdiye kadar kullanmamış olanlar meslektaşlar için ufak bir açıklama getirmek istedim.:

Her icra dosyası Uyap Avukat ekranında borçlusu,alacaklısı, borç miktarı ve takip şekli ile birlikte görülüyor. Borçlunun Vatandaşlık numarası girilmişse, borçlunun kimlik bilgileri de görülüyor. Benim tavsiye ettiğim; bu ekrana yapılacak olan bir ekleme. Bu ekleme başka borçlu ya da şahıslara ait araç kaydının sorgulanmasını sağlayıcı olmayacak. Sadece x borçlusuna ait trafik kaydı sorgulanabilecek. Yani genel bir araç sorgulması yapılamayacak. Sistemde kayıtlı olmayan müstakbel bir borçlunun ise kaydı sorgulanamayacak)