Mesajı Okuyun
Old 14-05-2007, 13:42   #1
seanlee

Varsayılan eşe bağışlamanın diğer saklı paylı mirasçılara etkisi

merhaba, benim sorum şu şekilde;
miras davalarıyla pek karşılaşmadığım ve okulda da miras hukuku dersini zar zor verdiğim için siz üstadlara belki çok kolay gelecektir.
müvekkil, birinin mülkiyetinin yarısı eski (mütevveffa) eşi ve diğer yarısı kendi üzerine kayıtlı bir daireye ve ayrıca bir de mülkiyetinin tamamı kendisi üzerine kayıtlı bir başka daireye sahiptir. müvekkil üç oğlan çocuğu sahibidir ve ayrıca yeni bir evlilik yapmıştır. yaşı ilerleyen müvekkil kendisine çok iyi bakan yeni eşine mülkiyetinin tamamı kendisine ait olan dairenin mülkiyetinin yarısını bağışlamak istemektedir. burada tek amacı kendisi öldükten sonra yeni eşinin başının sıkışmasına engel olmak düşüncesidir. eğer müvekkil böyle bir bağışlamayı yaparsa vefatı halinde çocukların hukuki tavrı ne olabilir. tenkis söz konusu olabilir mi. durumu eski eşle mülkiyeti paylaşılan diğer evin de terekeye dahil edilmesi durumu ve yeni eşin buradan alacağı miras payı da dikkate alınarak cevaplandırılmasını, benim gözden kaçırdığım hususlar varsa bunlar da dikkate alınarak cevaplanmasını saygılarımla rica ediyorum. şimdiden teşekkürler.