Mesajı Okuyun
Old 03-12-2020, 12:08   #1
avsultancol

Varsayılan Sürekli yinelenen kısa süreli kira

Herkese merhaba,
Bir konuda yardıma ihtiyacım var.Yazlık bir beldede 2011 yılından beri her yıl yeniden imzalanan kira sözleşmesi ile mayıs başı-ekim sonu dönemini kapsayan süreler için (6 aylık) işyeri kiralanmakta.İşyeri kapandığında da anahtar kiraya verene teslim edilmiyor, içinde kiracılara ait mallarla birlikte dükkanlar kapalı kalıyor.Kiraya verene ait aynı bölgede bulunan 10'a yakın dükkan da aynı şekilde iş yapıyor.Bu sene ekim sonu itibari ile müvekkilime (eşime) ve diğer kiracılara kiraların bundan sonra birer yıllık yapılacağı, kabul edilmezse tahliye edilmesi whatsappla bildirildi, kiraya tüfe oranında zam yapılmış ve yıllık olacağı için de 2 ile çarpılmış.Şimdi bu bölgede 6 aylık bir iş dahi olmuyor ki, 12 ay iş yapılabilsin, amaç da zaten kira bedelini arttırmak.Günlerdir işime yarar bir içtihat arıyorum ancak bulamadım.Sormak istediğim 2011 yılından beri devam edegelen kira ilişkisini (her yıl mayıs-ekim için sözleşme yenileniyor) konut ve çatılı işyeri kirası sayıp, buna ilişkin kiracıyı koruyan düzenlemelerden yararlanmam mümkün müdür?Yoksa kısa süreli sözleşme deyip, kiraya veren çık dediğinde çıkmak mı gerekir?(aralarında imzalanan sözleşme bu şekilde)Buna ilişkin bir içtihat, düzenleme var mıdır?Yine her ne kadar sözleşmeler 6 aylık yapılsa da, uygulamada kiracılar dükkanları kapalı tuttuğunda dahi dükkanları depo olarak kullanmakta, anahtar teslimi yapmamaktadır.Hal böyle iken yani 12 aylık bir kullanım zaten söz konusu iken, 2 katı kira isteyen kiraya verene karşı kiracı aleyhine düzenleme yasağını ileri sürebilir miyim?Ya da benim aklıma gelmeyen bir öneriniz olur mu, zira hem talep edilen bedeller çok yüksek, hem de yıllardır işletilen bir yerden çık deyince çıkmak pek mümkün değil.Çok uzun oldu farkındayım ancak yardımcı olursanız çok sevinirim.