Mesajı Okuyun
Old 05-03-2008, 12:45   #1
avukat 77

Varsayılan Yapı Kooperatifinin Tasfiyesi ve Site Yönetimine Geçilmesi

Müvekkilim olan yapı kooperatifi 500 iş yerinin bulunduğu bir sanayi sitesidir.Sanayi sitesi içindeki iş yerlerinin büyük bir kısmı tapusunu almıştır.Ancak tüm tapular henüz dağıltılmamıştır.Kooperatifin 2008 yılı Mart ayındaki genel kurul toplantısında kooperatifin tasfiye edilmesi site yönetimine geçilmesi görüşülecektir.Ancak öncesinde bazı hususların netleşmesi gerektiğinden kooperatif hukuku ve özellikle kooperatif tasfiyesi ile ilgili bilgisi olan meslektaşlarımın bilgilerini paylaşmalarını umuyorum ve teşekkür ediyorum.
1-Kooperatifin şu an ki durumda tasfiyesi mümkün müdür?
1- Bu durumda site yönetimi mi ? İşletme kooperatifi mi? seçilmelidir.(ayrıca site yönetim planı örneği gerekmektedir.)
2- Tasfiye durumunda kooperatife ait taşınır taşınmaz malların durumu ne olacaktır?
3- Tasfiye süreci ve sonrası alacaklar, borçlar ve açılmış ya da açılacak davaların durumu ne olacaktır ?
4- Kooperatifin süresi ile ilgili etken bir süreç var mıdır? Kooperatif 1973’de kurulmuş olup, süresi 20 yıl olarak belirlenmiştir . Sonrasında süre uzatılmış mı bu husus bilinmiyor.