Mesajı Okuyun
Old 02-05-2011, 20:07   #2
Av. Hüseyin Tolga COŞKUNER

meslekte 14. yılıma giriyorum staj dahil.bu sürenin 5 yılı öğretim görevlisi, 6 yılı hazine avukatı olarak geçti. Bodrum ve Eskişehir de hazine avukatlığı yaptım halende bu önemli görevi icra ediyorum. Bu kadar önemli bir mesleğin pekte haketmediği yerde olduğnu bu mesleğe girdiğimde anlamam pek gecikmedi. Bahumun seminerlerinde tespit ettiğim sıkıntıları dile getirmeye çalıştım. Hatta yazılı olarak ta internetten önerilerimizi paylaştık.
Bunlardan bazılarını bahsetmek isterim.
1. Adalet bakanlığına idari yönden bağlı (maliye bak. da olabilir) mesleki yönden bağımsız bir "Hazine Avukatları Üst Kurulu" olşturulmalı, İllerde Hazine Avukatları Kurulu", bazı ilçelerde de "Hazine Avukatları Komisyonları" kurulmalı ve bu kuruluşlar başkanlarını kend içinden kendileri seçmelidir. tayin ve terfilerini üst kurul yapmalıdır.
2. sınıfları avukatlık hizmetleri sınıfında olmakla birlikte "memur" olarak nitelendirilmemeli "diğer kamu görevlisi" olarak "Devlet Davaları ve Hazine Avukatları Kanunu" özel kanununa tabi olmalılar..
3. Vekalet ücreti limiti aylık Brüt maaşlarının 3 katını geçmeyecek şekilde yeniden düzenlenmelidir.
4. nitelikli hazine avukatları alımı için yazılı yeterlilik sınavı yapılmalıdır. (eşi sebebiyle hazine avukatı alımının önüne geçilmelidir)
5. hazine avukatlarına bazı davalardan ve temyizden vazgeçme yetkisi verilmelidir.
6. hazine avukatlarına 2. dereceye kadar (bu derece dahil) hısımlarının davalarına avukat olarak girebilmeleri sağlanmalıdır.(üst kurul izniyle)
7. adalet saraylarında hazine avukatlarına çalışma alanları düzenlenmelidir..