Mesajı Okuyun
Old 19-05-2012, 00:26   #4
avukat1980

Değerli meslektaşım;öncelikle dava dosyasının tarafınıza teslimine dair ispat yükü davacı asillerdedir.Bunuda ancak yazılı belge veya vekalet sözleşmesi ile ispat edebilirler.Kaldı ki dosyanın teslimi davayı takip edeceğiniz anlamına da gelmez.Zira davayı takip edebilmeniz için arada bir vekalet ilişkisinin de kurulması icabeder ki bunun içinde vekaletnamenin çıkartılması veya tarafınıza teslimi yeterli olmayıp ayrıca vekalet sözleşmesinin imzası ve ücret hususunun şüpheye tereddüt bırakmayacak şekilde yazılı olarak belirlenmesi gereklidir.Aksi durumda varsayalım ki vatandaş size bir dosya örneği getirdi ve inceleyin sonra kabul ederseniz vekalet çıkartırım dedi ve büronuzdan ayrıldı.Sonra gitti hemen vekaleti çıkarttı.Şimdi bu vatandaş gidipte ben avukata dosyayı bıraktım vekaleti de çıkarttım davama girmedi deyip dava açıp şikayette bulunacaksa o zaman vay halimize...bu sebeple burada ispat yükü karşıda.Gelelim duruşmaya geç gelmenize;önceki avukatlar davadan çekilmedikleri veya size davaya girmeniz hususunda yazılı muvafakat vermedikleri sürece sizin davaya girmeniz asıl disiplin cezasını gerektirir.Anladığım kadarı ile böyle bir çekilme veya azil yok.Bu durumda size muvafakatte verilmediyse dosyaya girmemeniz dir aslolan.Savunmanızı bu ve buna benzer örneklerle destekleyebilirseniz umarım faydası olur..