Mesajı Okuyun
Old 20-09-2011, 15:05   #2
Armağan Konyalı

1- İlgili hükümler aşağıda sunulmuştur:

- Bar olarak açılması düşünülen bağımsız bölüm tapu kütüğünde mesken olarak gösteriliyorsa aşağıdaki hüküm geçerlidir:
KAT MÜLKİYETİ KANUNU
Madde 24 - Anagayrimenkulün, kütükte mesken olarak gösterilen bağımsız bir bölümünde sinema, tiyatro, kahvehane, gazino, pavyon, bar, kulüp, dans salonu ve emsali gibi eğlence ve toplantı yerleri ve fırın, lokanta, pastahane, süthane gibi gıda ve beslenme yerleri ve imalâthane, boyahane, basımevi, dükkân, galeri ve çarşı gibi yerler, ancak kat malikleri kurulunun oybirliği ile vereceği kararla açılabilir.
(Aynı hüküm İŞYERİ AÇMA VE ÇALIŞMA RUHSATLARINA İLİŞKİN YÖNETMELİK 5/b maddesinde de yinelenmiştir.)

- Bar olarak açılması düşünülen bağımsız bölüm tapu kütüğünde işyeri olarak gösteriliyorsa aşağıdaki hüküm geçerlidir:
İŞYERİ AÇMA VE ÇALIŞMA RUHSATLARINA İLİŞKİN YÖNETMELİK
Madde 5 - İşyeri açma ve çalışma ruhsatı verilen işyerleri aşağıda belirtilen şartları taşımak zorundadır:
b) Tapuda iş yeri olarak görünen yerlerde, umuma açık istirahat ve eğlence yeri açılması durumunda yönetim planında aksine bir hüküm yoksa, kat maliklerinin oy çokluğu ile aldığı kararın bulunması

2- Karar konusunda “tek bloğun maliklerinin” veya “tüm blokların maliklerinin” oy kullanması yönetim planına bakılarak anlaşılabilir. Yönetim planı yöneticide vardır; yoksa veya vermezse yönetim planına tapudan bakılabilir.

Saygılarımla