Mesajı Okuyun
Old 11-11-2010, 15:25   #2
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Av.Selim Demircan
...Katılma formu arkasında çok küçük puntolarla "18 yaşından küçükler katılamaz"(milli piyango dairesi izni ile yapılmış bir çekiliş) ibaresi bulunmaktadır...

MİLLİ PİYANGO İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ KARŞILIĞI NAKİT OLMAYAN PİYANGOLAR VE ÇEKİLİŞLER HAKKINDA YÖNETMELİK'in 'İlan ve reklamlarda bulunması gereken hususlar' başlığı altında düzenlenen 15. maddesine göre;

"(1) İdareden gerekli izin alınmadıkça piyangolara ilişkin tanıtımda bulunulamaz, ilan ve reklâm yapılamaz ve kampanya başlatılamaz.
(2) Piyangolara ait her türlü tanıtım, ilan ve reklâmlarda;
a) "Bu piyango Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğünün .../..../........ tarih ve ......-...... sayılı izni uyarınca düzenlenmektedir.",
b) "18 yaşından küçük olanlar düzenlenen piyango ve çekilişlere katılamazlar, katılmış olsalar dahi ikramiye kazanmaları halinde bu ikramiyeler verilmez.",
c) "İkramiyeye konu olan eşya ve/veya hizmetin bedeli içinde bulunan vergiler dışındaki vergi ve diğer kanuni yükümlülükler talihliler tarafından ödenir.",
ibareleri ile İdarece istenecek diğer her türlü bilginin de bulunması zorunludur.
(3) Piyango ile ilgili tanıtım, ilan ve reklâmın yazılı basın aracılığı ile yapılması durumunda İdare, verilen izin belgesinin de bu duyurular içinde aynen yayınlanmasını talep edebilir..."

Düzenleme uyarınca çekilişe ilişkin her türlü tanıtım, ilan ve reklamda b) fıkrasındaki ibare yer almış ise otomobili talep etme imkanı bulunmamaktadır diye düşünüyorum. Aksi durumda, yani 18 yaşından küçüklerin çekilişlere katılamayacağı, katılsalar ve kazansalar dahi ikramiye alamayacaklarına ilişkin ibare sadece belirttiğiniz şekilde küçük puntolarla ifade edilmiş ve tanıtımlarda, reklamlarda yer almamış ise 18 yaşından küçük dahi olsa talep edilebileceği kanaatindeyim.

Saygılarımla..