Mesajı Okuyun
Old 31-07-2006, 10:05   #40
Av.Engin Özoğul

Sayın Ergin tamamen basın hukuku ağırlıklı bir şirkette çalışmaktayım. Buraya yazılan yazılar hele de bazı isimlerin yazdığı yazılar benim için bir ders kitabı niteliğinde. Hukukun diğer alanlarından kopmamak için bu site benim için bir şans çünkü çok farlı güzel sorular geliyor.

Sayın Adminin de belirttiği gibi
Alıntı:
Kamuya açık bir alana Emniyet Müdürlüğünün kamera koyması için yasal bir düzenleme olması gerekir mi? Ben sanmıyorum.
böyle bir düzenleme polisin önleyici faaliyeti ve suçla mücadele için gerekli bir düzenleme.Polis Vazife ve Selahiyet Kanunu'nu dayanak yapmam da bu nedenledir. Yani önleyici faaliyet ve suçla mücadele için getirilmiş bir yöntemdir. Zaten bu sistem ilk getirildiğinde İstanbul'da önemli bir zirve yapılacaktı ve Harbiye civarına kameralar yerleştirilmişti. İşe de yaramıştı.

İkinci olarak özel hayatla ilgili konuda ısrarcıyım. Kamuya açık, herkesin girebildiği bir alanda sevgilimle güneşleniyorsam ve beni çeken şey alelade birinin değilde kolluğun kurduğu bir sistemse bundan rahatsız olmamam gerekir. Ben rahatsız oluyorsam da hukuk düzeni benim rahatsızlığımı ikinci plana atabilmektedir. Basın özgürlüğü nedeniyle gazetecilerin plajlarda aldığı görüntüler, Yargı organlarınca, özel hayatın gizliliğini ihlal etmez deniyorsa polisin kamu düzeni gereği aldığı görüntüler bence hiç ihlal etmez.

Kişisel verilerin korunması ile ilgili olarak ise Türk hukukunda yeterli koruma olmadığını bir boşluk olduğunu Sayın Gemicî'nin yazılarıyla öğrendim. Bu durumda eğer bir boşluk varsa yeterli koruma yoktur sonucunu çıkardım. Eğer bir koruma varsa boşluktan bahsedip acilen bir düzenleme yapılması çok elzem değil.

Kaldı ki görüşlere dayanak yapılan raporda
Alıntı:
Yürürlükteki hükümler kapsamında MOBESE sisteminin kurulabileceği ve işletilebileceği değerlendirilmiş ise de
ibaresi uygulamanın yasal bir dayanağı vardır görüşünde olunduğunu göstermektedir.

Raporda yazılanlardan anladığım kadarıyla sorun verilerin saklanmasına ilişkindir. Saklamaya ilişkin kurallar getirilebilir. Fakat bu demek değildir ki veriler iyi saklanmadığı için mobese sistemi kurulamaz.

Kamu düzeni yoruma açık bir kavram olabilir. Ama bu nedenle hiç uygulanmayacak mı? Mobese uygulaması kamu düzeni gereğidir. Kişisel verilerin alınmasına ilişkin bir problem olmadığı inancım devam etmektedir.

Temel hak ve özgürlükle kanunla sınırlanır tamam ama kamuya açık alanda özel hayatın gizliliği koruması zaten olmaz diyorum. Yargıtay'ın görüşünün temelinde de bunun yattığını düşünüyorum.

Israrla özel hayat gibi bir kavramın, kamuya açık alanda ikinci, üçüncü, dördüncü ..... planda kalması gerektiğini düşünüyorum. Binlerce kişinin geçtiği Taksim Meydanında vs. sevgilisiye sarmaş dolaş olan biri, kameralar geldikten sonra bunu yapamam derse ben de buna pek önem vermem.

Siz müvekkilim olarak gelseydiniz buraya yazdığım görüşleri tekrar ederdim.

Bu durumdan rahatsız olan biri olarak, buraya yazıp rahatsızlığını dile getirenlerin vekili olmayı ister misiniz? Uygulamanın bu kadar hukuksuz olduğunu düşünüyorsanız lütfen yargısal süreci başlatın. Uygulamanın yasal olduğunu düşünenler için de alacağınız sonuç önemli olacaktır.

Yazdığınız her yazı benim için önemli ve hukuki düşünme yeteneğimi geliştirecek niteliktedir. Henüz daha mesleğe başlamadığımı ve burada yazdıklarınızla beni bir anlamda eğittiğinizi unutmamanızı isterim.