Mesajı Okuyun
Old 01-12-2015, 14:45   #4
avukat_burçin

Ben de tereke tasfiye memuru olarak atandım, konu bayağı eskimiş ama sizin yıllar önce şikayet ettiğiniz gibi, halen uygulama birliği ve bu konuda kaynak yok.. siz meslektaşlarımızın tecrübeleri önem kazanıyor bu durumda. Hatta bu konuda çalışma grubu bile oluşturabiliriz diye düşünüyorum..Özellikle benim gibi bir ilçede bu mesleği icra ediyorsanız,deneyimli hakim, memur da bulmak zorlaşıyor.. benim bir kaç sorum olacak

- öncelikle önerebileceğiniz bir yayın var mı?

- tereke tasfiyesine nasıl başlamalıyım

- mahkeme yakın mirasçılar mirası reddettiği için karar verdikten sonra- 2015/1 tereke- yada 2015/1 iflas gibi bir numara verip bu kayıttan mı devam ediyor- yoksa tasfiye kararı verilen dosya üzerinden mi tasfiyeyi yürütüyor -bu konuda farklı uygulamalar gördüm-açıkçası kafam karıştı)

-tereke resmi defteri özel bir defter midir? nereden temin edebilirim yada herhangi bir deftere kayıt yapmam uygun olur mu?

- son olarak tereke tasfiye masraflarını kim - nasıl karşılar? (örnek veriyorum; mahkeme dosyasına gider avansı gibi yatırılır yoksa mahkemece belirlenecek bir banka hesabına mı?)

zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkürler..