Mesajı Okuyun
Old 01-05-2008, 12:04   #17
duyurucu1

Varsayılan Tutanak kalksın.CD olsun

Alıntı:
Yazan Av.Kaan
Hakim ne tutanakla ne kimlik tespitiyle ne şunla bunla uğraşmadan tamamen olaya yönelebilmelidir. Bu hangi tür hukuk sisteminde olursa olsun. Her ne kadar öneride açıkça belirtilmese de bunun olabilmesi için tutanağı tutma görevinin hakimden alınması gerekir. Ve bence de çok isabetli olur. Duruşma esnasında söylenen herşey söylendiği gibi tutanağa geçmelidir. Burası es geçiliyor ancak suçlu olup inkar edenle masum birinin konuşmaları, seçtiği kelimeler, hareketler aynı olmaz. Hakim tanık, sanık müşteki, avukat, savcı vs kimseleri dinlerken sadece karşısındakini dinleyebilmeli.

Sevgili Avukat Kaan,

Görüşlerine katılıyorum.Ek olarak;

Ben geçen gün küçük bir çocuğun karakoldaki sorgusuna katıldım.

Sorgu kamera ile kayıt altına alındı.Çocuğun ağzından çıkan her kelime görüntülü ve sesli olarak CD'ye kaydedildi.Daha sonra bu CD dosyaya eklendi.

Aynı şey mahkemelerde olamaz mı?Teknik gelişti.Bu mümkün.Duruşma başladığında mübaşir düğmeye basar ve kayıt da başlar.Duruşma bitince düğmeye basar.kayıt da biter.bir ay sonra ikinci duruşma yine aynı CD'ye kayıt edilir.Kaldıki artık flaş bellek var.Daha neler var neler.Bu kadar tekniğin ileri bir aşamaya ulaştığı zamanımızda biz hala tutanakla uğraşıyoruz.

Selam ve sevgiyle kal