Mesajı Okuyun
Old 29-05-2008, 23:12   #19
duyurucu1

Varsayılan kim dinler yasağı

Alıntı:
Yazan tobaccoexper

sigara yasaklarına gelince ben içici değilim ancak sigara yasağının bu kadar kapsamlı olmasına karşıyım en azından içicilerin içebileceği özel odaların olması gerekirdi.birçok insanın sigara içemedği için işinde konsantre olamadığı ve performanslarının düştüğü de gözlemlerim arasında.her içmek istediğinde dışarı çıkamıyorlar.tamam belli bir şekilde bu düzenmeliydi içmeyen insanları koruyacak şekilde ancak içenlerin hakları da biraz korunmalıydı diye düşünüyorum.
saygılar

Sevgili tobaccoexper,

"Sigara uyuşturucu değil" diyorsunuz.Peki hadi bir adım geri attım."Sigara uyuşturucu değil"deim.Ama sigara da diğer maddeler gibi bağımlılık yaratan bir madde.Ben Sigara içen insana "madde bağımlısı" diyorum.Hem de toplumun büyük bir kısmı bu anlamda madde bağımlısı.Hem de bu madde bağımlılığı toplum tarafından onaylanmakta.

Bir hafta on günden bu yaba baroda avukat arkadaşlarımı bulamıyorum.Yoklar.Daha önce oturacak yer bulamadığım baroda avukat arakadaşlarım yok.Üçbeş kişi o köşede,bir küçük grup öbür tarafta..Avukatlar nere gitti?Daha önce baro cam ile ikiye bölünmüştü.Bir tarafta madde bağımlısı avukatlar diğer tarafta madde bağımlısı olmayan avukatlar.Doğuştan bu yana madde bağımlısı olmayanlar ile madde bağımlısı olupta sonradan bu bağımlılıktan kurtulanlanların sayısı her zaman,çok azınlıkta kalmıştır.Ama bize saygı gereği bir bölüm yapıldı.Biz orada oturuyor idik.Ama madde bağımlısı arkadaşlarımız ilede oturuyor idik.Onlar bizim taraf geçtiklerinde ise sigara kullanmıyorlardı.Yine beraberce oturuyor ve konuşuyor idik.Şimdi ise baro boşaldı.Avukatlar buharlaştı.

Devlet insanları uyuşturucuya alışsın istemedi.Ama devlet ama millet ama toplum sigara denen maddeye insanları bağımlı kıldı.Bunun alt yapısını yaptı.Olmadı dışardan ithal etti.Sigara denen bağımlılık yapan mddenin insanlara sunumunu yaptı.Bu işten çok paralar kazanıldı.Halada kazanılıyor.Bu sigara yasağıda öyle kalıcı falan değil.İnsanlar sigara içmezse,yıllardan beri bu alana yapılan yatırım ne olacak?Çöpe mi atılacak?Hayır.İnsanlar sigara içecek.Sigarayı tüketecek ki para kazanılsın.Çark dönsün.İnsanların sağlığını düşünen yok.Sigara içince kalp hastası olacakmış,damar tıkanıklığı olacakmış,beyin kanaması geçirecekmiş bunları düşünen yok.

Bu nedenle bu yasağın uygulama kabiliyeti yok.Toplumdaki egemen olan msigara maddesine bağımlılığı önce giderirsen o zamanda yasak koymaya gerek yok.insanlar kendi özgür iradeleriyle zaten bağımlı olmadıkları için sigara içmezler.

Bu şuna benziyor:Silah fabrikalarını çalıştır.tankı topu üret.Ortadoğudaki yada Afrikadaki birbirine hasım kabilelerin veya grupların eline ver.Ondan sonrada kural koy:Savaşmak yasak.Kim dinler yasağı?

İllegal meselesine gelecek olursak.Sigara üretmek ve dağıtımını yapmak illegal değil.Bu konuda size katılıyorum.Legal olarak üretilen sigara bağımlılık yapıyor.Legal olarak üretilen ve 75 kuruşa satılan bali hem bağımlılık yapıyor ve hem de insanları uyuşturyor.Sonuçta bu maddeler insana zarar veriyor.Yasak koyanlar eğer niyetlerinde samimi iseler önce insan derler.Toplumu bağımlılık yaratan maddelerin bağımlılığından kurtarırlar.Ama bu konuda bir çalışma yok.Yasak koymak suretiyle de esasında insanın sağlığı düşünülmüyor.Reyting yapmak için konan bir yasak bu.Oy toplamaya yönelik bir yasak.

Sevgili tobaccoexper,

Yukarda alıntı yaptığım görüşlerinize de aynen katılıyorum.

Selam ve sevgiyle kalın,madde bağımlısı olmadan kalın.

Not:ayrıca şiirini de çok beğendiğimi ve kopyalayıp aldığımı da belirteyim.